Pasmo gościnne: Monika Czajkowska – Doświadczenie obecności (Open Call)

21/09/2020

Zamknijcie oczy, aby poczuć siebie, swoje ciało i swoje emocje, a potem otwórzcie oczy, rozejrzyjcie się wokoło i poczujcie, że jesteście. Słowno-muzyczna audycja prowadzi przez różne etapy projektu „Części ciała. Doświadczenie obecności”*, stanowiąc jego uzupełnienie i rozszerzenie. Monika Czajkowska – autorka projektu i równocześnie autorka audycji – zaprasza w podróż, która ma nas uobecnić tu i teraz. Wyprawa ta zacznie się od teorii – cytatów z Gombrowicza, Tischnera,
Feldenkraisa, Duras i Levinasa, a skończy na praktycznych ćwiczeniach, które pomogą Wam nawiązać kontakt ze sobą. Zapraszamy do doświadczenia własnej obecności w bardziej świadomy sposób.

*Projekt realizowany w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci. Możecie go znaleźć na Instagramie pod nazwą „Doświadczenie obecności”.

Monika Czajkowska (https://vimeo.com/monikaczajkowska) – doktorantka Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej w PWSFTViT w Łodzi, absolwentka Wydziału Organizacji Sztuki Filmowej PWSFTviT i Wydziału „Artes Liberales” UW. Ukończyła kurs „Nowatorskie Praktyki Artystyczne” w ramach Laboratorium Nowych Praktyk Teatralnych w SWPS. Reżyserka, kierowniczka produkcji i producentka, koordynatorka wydarzeń kulturalnych oraz kuratorka, a ostatnio także fotografka. Wykłada w Szkole Filmowej w Łodzi oraz na Akademii Teatralnej w Warszawie. Współautorka eseju scenicznego „Złoty Osioł Apulejusza” (2016), realizowanego pod opieką Włodzimierza Staniewskiego w Ośrodku Praktyk Teatralnych „Gardzienice” i pokazywanego na IV Festiwalu Teatrów Błądzących.
Reżyserka i pomysłodawczyni etiudy teatralnej „Małe pęknięcia” (2018), będącej próbą obiektywnego podejścia do roli kobiety we współczesnym świecie. Asystentka Krzysztofa Kopki przy spektaklu „Dosłownie” (2018), który był realizowany w Instytucie im. J. Grotowskiego we Wrocławiu.
Pomysłodawczyni, współscenarzysta, dramaturżka i reżyserka dokumentalnego spektaklu „Podejdź bliżej”, opowiadającego o niespełnionych miłościach, którego premiera miała miejsce w lutym 2019 r. w Instytucie im. J. Grotowskiego we Wrocławiu i który zdobył 3 nagrody na XXI Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Autorskich i Adaptacji „Windowisko” w Gdańsku (m.in. za reżyserię) oraz który był pokazywany w konkursie tegorocznej edycji międzynarodowego festiwalu teatralnego ProContra w Szczecinie. Reżyserka spotów m.in. dla Fundacji Media Klaster, Laboratorium Narracji Wizualnych i Instytutu Adama Mickiewicza. Współorganizatorka międzynarodowych konferencji naukowych („Kultura produkcji”, „Nowe narracje wizualne”). W lutym br. premierę miał wyprodukowany przez nią teatr tv „Aktorstwo. Pierwsze lekcje” w reżyserii Piotra Głowackiego, przy którym pełniła także funkcję reżysera castingu. Niedawno ukazała się książka pod redakcją Artura Majera i Tadeusza Szczepańskiego: „Kultura produkcji filmowej: teorie, badania, praktyki”, do której napisała jeden z rozdziałów, a magazyn „Performer” opublikował jej artykuł. W czasie pandemii stworzyła film found footage pt. „Chaos w mojej głowie czyli historia kosmosu rozegrana w wynajmowanym mieszkaniu”.
Wraz z końcem maja br. zaczęła doszkalać się w obszarze praktyk choreograficznych, m.in. biorąc udział w warsztatach organizowanych przez Instytut Teatralny w ramach projektu c i a ł o p r z e s t r z e ń. Również w maju została zakwalifikowana i rozpoczęła pracę w ramach międzynarodowego programu treningowego „FREEWAY project – Free man walking, theater as a tool for detainees’ integration”. Do końca września w ramach stypendium MKiDN realizuje projekt fotograficzny „Części ciała. Doświadczenie obecności„. W październiku br. będzie reżyserować autorski monodram pt. „Ofelia. Działanie (nie)będzie potępione”. Poza tym pracuje nad dwoma scenariuszami filmowymi oraz rozwija pomysł na kolejny projekt teatralny.

traklista
  • Lucia – Silence
  • Michelle Gurevich - Party Girl
  • Tango with Lions - In a Bar
  • Jonathan Bree - You are so cool
  • Michał Urbaniak - Manhattan Dream
  • Yura Yura Teikoku - Hollow Me
  • POLO & PAN — Feel Good
  • Tango With Lions - A Long Walk
  • Destrukto - Years Of Extermination
  • Gesaffelstein -Trans
podobne odcinki

19/09/2020

Rozmowy z drugiego piętra: #4 – Utopie, dystopie, niezgoda

09/07/2020

Muzyczne Ciało: Miriam Michalska

03/02/2022

PanDymińska na falach: Klej z mąki i jajek