Świeżynka: #113

19/10/2021
Copy CorpoPiotr Chęciński

Jak co tydzień sprawdzamy nowości wydawnicze od polskich artystek i artystów oraz polecamy krajowe labele. Tym razem zapraszamy do wysłuchania przedpremierowo dwóch albumów:

Przedpremierowo najnowszy album w katalogu wytwórni LOŻA. “Sandtrack” autorstwa bydgoskiego tria Ala Kryształ kreuje filmowo-transowy klimat, używając elektroniki, wokali oraz handpana. Istotnym elementem jest również aspekt wizualny – Monika Kuczyniecka stworzyła animacje towarzyszące muzyce, które można obejrzeć na DVD dołączonym do albumu. Premiera 22.10.

Również przedpremierowo audiowizualny projekt Temple of Urania, autorstwa Justyny Baszczyk, Tomka Popakula i Darka Pietraszewskiego, będący wynikiem ich rezydencji artystycznej na wyspie Jersey tuż przed wybuchem pandemii. Projekt jest inspirowany życiem i twórczością Claude Cahun i Marcela Moore’a, pary mieszkającej na Jersey w trakcie okupacji nazistowskiej. Premiera instalacji miała miejsce na festiwalu Sanatorium Dźwięku, a już 22.10 nakładem Pointless Geometry ukaże się kaseta VHS z zapisem całego przedsięwzięcia.

Wydany własnym sumptem zbiór remiksów utworów z ostatniej płyty Mirta. Przeróbki przygotowali Michał Wolski, Kucharczyk i Wolfram, a dochód ze sprzedaży wydawnictwa trafi na konto Fundacji Chlebem i Solą, działającej na rzecz osób migranckich. Materiał miał swoją premierę 5.10.

Więcej nowości i przedpremierowych odsłuchów usłyszycie co wtorek i czwartek o 12:00 w audycji Świeżynka oraz na Soundcloudzie Radia Kapitał.

podobne odcinki

01/07/2023

Fourth World Music: #87: Bruxaria Ritmada on Blast