Świeżynka: #125

11/01/2022
Copy CorpoPiotr Chęciński

Nowy tydzień, nowa Świeżynka! Sprawdzamy co słychać u polskich artystek i artystów oraz jak się mają rodzime labele i wydawnictwa. Przed nami trzy premierowe wydawnictwa ze stycznia. W Radiu Kapitał usłyszymy:

Łódzki pianista Marcel Baliński wraz z kontrabasistą Franciszkiem Pospieszalskim i perkusistą Krzysztofem Szmańdą dekonstruują klasycznie rozumiane pojęcie jazzowego trio. W ich muzyce sporo jest improwizacji, odniesień do sonoryzmu oraz harmonicznych i melodyjnych kontrastów. Premiera albumu “Opalenizna i wiatr” 15 stycznia.

Najnowsza EP-ka warszawskiego producenta i DJ-a Jaxe“Gai Saber” to cztery utwory i dwa remiksy, nagrane z wykorzystaniem analogowych instrumentów elektronicznych. Wynikiem jest muzyka na styku acid techno, atmosferycznych breakbeatów i minimal house’u. Premiera w wytwórni Mixed Feelings 11 stycznia.

Najnowszy album w katalogu wytwórni Brutaż to kolejna część eksploracji archiwalnych nagrań elektronicznych z Europy Wschodniej. Muzyka Prarhamansah powstała w Bułgarii w społeczności Traków w 2003 roku, teraz możemy jej posłuchać dzięki polskiemu wydawnictwu również na winylu. Premiera albumu 17 stycznia.

Więcej nowości i przedpremierowych odsłuchów usłyszycie co wtorek i czwartek o 12:00 w audycji Świeżynka oraz na Soundcloudzie Radia Kapitał.

podobne odcinki

09/04/2022

Nowa Ściana Wschodnia: albania

26/11/2022

Brokat emigracji: #22 – Comfortable gestures