Fourth World Music: #82: Sayonara senpai Sakamoto

22/04/2023
Krzysztof Krześnicki

Audycja poświęcona twórczości zmarłego niedawno japońskiego muzyka, producenta i kompozytora Ryūichiego Sakamoto. Gdy przegląda się ogromny katalog wydawnictw, które Sakamoto stworzył czy przy których współpracował, to w głowie od razu pojawia się jedno pytanie, kiedy on znajdował czas na sen?

Początkowo miałem zamiar zaprezentować jego mniej znaną twarz pioniera muzyki z pogranicza awangardy i tribal ambientu, lecz szybko do zestawienia wkradły się moje ulubione piosenki autorstwa Sakamoto, zarówno pełne wykręconych groove’ów utwory syntpopowe, jak i wirtuozerskie produkcje avant-popowe, pozbawione jednak zadęcia i pełne humoru a’la Mitch & Mitch (polecam zwłaszcza motyw przewodni z filmów o rycerzach Jedi w wersji brazylijskiej samby). Nie mogło zabraknąć też najbardziej znanych kawałków stworzonych we współpracy z Davidem Sylvianem, czy to w zespole (nomen omen) Japan, czy do filmu „Merry Christmas, Mr. Lawrence”.

W rezultacie powstał miks nieoczywistych, pionierskich eksperymentów z muzyką elektroniczną Sakamoto z pełnymi doskonałego wyczucia muzyki pop wesołymi i poruszającymi piosenkami. Nie będzie przesadą powiedzieć, że odszedł jeden z największych twórców ostatniego półwiecza. Sayonara, senpai Sakamoto.

podobne odcinki

15/04/2024

śpioszenie: #45 senny pawilon