PanDymińska na falach: Czołgi na niebie

31/03/2022
Kolektyw PanDymińska

W rozmowie o wojnie i sztuce biorą udział Natalia Czernych (Наталя Черних-Трицятник, Lwów), Alona Levder (Альона Левдер, Lwów), Wojciech Skowronek (Londyn), Julia Umeda Zasacka (PanDymińska), Anna Jędrzejewska (PanDymińska).

Tłumaczenie z ukraińskiego: Alla Тkacz
Głos tłumaczenia czyta Małgorzata Kaznowska Filipek
Grafika audycji przedstawia ceramikę Wojciecha Skowronka, Muru Ceramics

traklista
  • 1. Слава Україні! - utwór Anny Jędrzejewskiej, elektronika Anna Jędrzejewska, saksofon Jędrzej Łagodziński, głos Wojciech Skowronek, głos drugi i tekst Natalia Czernych
  • 2. Improwizacja - Anna Jędrzejewska fortepian i elektronika solo, głos i tekst Natalia Czernych (kompilacja)
  • 3. Duet Alexey Vorsoba akordeon, Piotr Dąbrowski perkusja, improwizacja z 27 marca 2022 PanDymińska
podobne odcinki

08/05/2022

DOMIE: #1: Na gruzach heteronormy

07/10/2024

Mowa domowa: #61 Królestwo roślin

18/06/2021

Grunt to…: #7 Inicjatywa

© 2025 Radio Kapitał

P odtwarzanie / pauza

S zobacz odcinek

Z zamknij player

W dzisiejszej Selekcie: 14.00 studzienka #008 Próbuję znaleźć mityczne „tu i teraz”. Dlaczego kończy się w momencie, w którym próbuję je uchwycić? 15.00 Vespa Velutina: #74 z Marigong Dziś wyjątkowy pokaz Marigong! Z Marion, która oferuje koncerty gongu i innych instrumentów, na godzinny koncert medytacyjny i relaksacyjny. Regularnie koncertuje w Warszawie, m.in. w Studiu Tai-chi Belwederska. Wszystkie informacje i terminy nadchodzących koncertów w sieciach: Facebook Instagram oraz informacje o Monice Hebdzie Aujourd’hui une émission spéciale Marigong ! Avec Marion qui propose des concerts de Gong, et autres instruments, pour une heure de concert méditatif et de relaxation. Elle se produit régulièrement à Varsovie, au Studio Tai-chi de Belwederska notamment. Toutes les infos et les dates des prochains concerts sur les réseaux : Facebook Instagram et des renseignements sur Monika Hebda 16.00 Muzyka dla Książek: Rodział 8: Nabroiło się Nabroiło się, co nie? Dużo się dzieje, więc porozmawiamy sobie o książkach, które przynajmniej próbują tłumaczyć, w jakim kierunku poszedł kapitalizm. Poza książkami będzie też czas na czytanie, więc przygotujcie książki. Spróbujmy się odciąć. 17.00 Inne tańce: Inne (greckie) tańce „Inne (greckie) tańce” – w wersji archaicznej, ludowej, popularnej i awangardowej (od Theodorakisa do Xenakisa 🙂 18.00 Niebezpieczna Zatoka: Nano Dubi Tutu Sound (.❛ ᴗ ❛.) 19.30 Hey, dreamer #45: Zuza Banasińska Zuza Banasinska to osoba reżyserska i artystyczna, która porusza w swoich pracach temat reprodukcji: obrazu, ideologii, ciał i obiektów. O zainteresowaniach Zuzy rozmawiamy przez pryzmat filmu “Grandmamaauntsistercat” (2024), organicznie sklejonego z materiałów archiwalnych Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi. Swoją międzynarodową premierę miał na 74. Berlinale oraz pokazywany był na licznych festiwalach. Materiały źródłowe z archiwaliów WFO w oryginalnym zamyśle tłumaczyć miały, jak działa świat, społeczeństwo i jakie powinny być kobiety. Z dziecięcą ciekawością, wizualną zabawą i queerową wrażliwością Zuza uwalnia obrazy z ich pierwotnego, systemowego, binarnego kontekstu i w autorefleksyjnym procesie tworzy portret zmiennokształtnej, matriarchalnej rodziny. Rozmawiamy więc szeroko o procesie powstawania filmu, szukając w nim osobistego, autorskiego głosu. Jaki związek z tą historią mają samochody? Jakie postaci przybiera Baba Jaga? 20.00 Questrial: 13 – Circlin’ On Film (Pt.2) Drugi już odcinek o muzyce, która nie jest filmowa, ale zdecydowanie mogłaby być. Tym razem w bardziej noir settingu, trochę spooky, trochę kontemplacyjnie, trochę jeszcze inaczej. Idealna jeśli ktoś przegapił Wszystkich Świętych, albo już mu brakuje.
LIVE

Strona używa plików cookies.