PRZESTRZEŃ KRZYKU: ODC. 6

08/07/2021
Żegluga

To jak wyglądamy bardzo często wiąże się z doświadczeniem dyskryminacji i opresji. Z jednej strony na podstawie wyglądu określa się naszą przynależność do jakiejś grupy – płci, (nie)sprawności, pochodzenia, narodowości itp. Z drugiej strony mając niewidoczną niepełnosprawność lub chorobę przewlekłą jest się traktowaną/traktowanym jak osoby z tzw. normy. Wszystko to bardzo mocno wpływa na nasze życie.
Trudno jest żyć w świecie, w którym na podstawie wyglądu jesteśmy wrzucani/e do jakiejś szufladki. Ciężko jest akceptować swoje ciało doświadczając ableizmu, ageizmu, czy zdrowizmu. Trudno jest też kochać swoje ciało, kiedy jesteśmy zawstydzane/zawstydzani, bo nie/wyglądamy tak a nie inaczej. Jak do tego wszystkiego ma się ciałopozytywność i ciałoneutralność?

Do kolejnego odcinka Przestrzeni Krzyku zaprosiłam Magdę Jakubiak i Weronikę Kann, które realizują projekt „Moje Ciało Queer” dla Magazynu Replika. Jego celem jest skupienie się na czułości wobec ciała oraz pokazywanie osób nieheteronormatywnych z doświadczeniem życia jako kobieta w ich pełnej szczerości i otwartości.

 

Kilka słów o moich gościniach:
Magda Jakubiak – osoba queer, która prowadzi w magazynie Replika swoją kolumnę „Lesby, widzę Was!”, a na co dzień pracuje jako specjalista mediów społecznościowych i dziennikarka,

Weronika Kann – fotografka, która w swoich projektach wykorzystuje głównie sprzęt analogowy. W swoich pracach skupia się na człowieku, stara się oddawać w swoich zdjęciach relacje pomiędzy autorem a fotografowanym i podkreślać naturalność swoich modeli.

traklista
  • Zella Dasey - You Sexy Thing
  • Mac Miller – Self Care
podobne odcinki

23/10/2020

Kaczyński o Warszawie: #2: Praski Atlas i Tęczowy Przewodnik

07/07/2022

Do usłyszenia w Radiu Kapitał: #59 | Golden Age of Radio odc. 34

27/05/2022

Ile właściwie było wielkich artystek?: #17 / Olga Plutecka i Kopystyńska