Świeżynka: #166

25/10/2022
Copy CorpoPiotr Chęciński

Nowy tydzień, nowa Świeżynka! Sprawdzamy co słychać u polskich artystek i artystów oraz zaglądamy do rodzimych wydawnictw i labeli. Przed nami trzy nadchodzące albumy, jednego z nich posłuchamy przedpremierowo!

Drugi tegoroczny album kwartetu Marka Pospieszalskiego zatytułowany “Dürer’s Mother” kontynuuje autorską wizję reinterpretacji dzieł klasycznych kompozytorów. Punktem wyjścia są kompozycje m.in. Schuberta, Brittena czy Lachenmanna, które następnie zostają przez czwórkę muzyków poddane otwartej i wielowarstwowej dekonstrukcji pełnej jazzowej improwizacji i świeżego spojrzenia. Premiera płyty miala miejsce 1 października.

Artysta dźwiękowy Jędrzej Siwek na swoim nowym albumie dokonuje swoistego hołdu dla legendarnego amerykańskiego kompozytora Alvina Luciera. Na “In the Memory of Alvin Lucier” znajdują się dwa długie utwory, w których autor miesza nagrania wydawane przez samego siebie podczas pisania na papierze z nagraniami terenowymi oraz efektami dźwiękowymi. Premiera na kasecie 31 października.

Najnowsze wydawnictwo w katalogu katowickiej wytwórni SKAN to składanka zatytułowana “Leaked Signals Compilation”. Na płycie usłyszymy siedmiu producentów z różnych stron Polski poruszających się od wielu lat na scenie elektronicznej z naciskiem na breakbeat, acid techno oraz electro. Kompilacja pokazuje różnorodność rodzimej klubówki oraz wysoką jakość produkcji. Premiera 30 września.

podobne odcinki