Świeżynka: #189: Albumy tygodnia Radio Kapitał

11/04/2023
Copy CorpoPiotr Chęciński

Albumy tygodnia w Radio Kapitał! Co tydzień w każdy wtorek w audycji Świeżynka – wszystko co nowe i świeże w temacie muzyki niezależnej z polskich i zagranicznych wydawnictw. W tym tygodniu, jak zwykle słuchamy trzech nowych wydawnictw, w tym jednego całkowicie przedpremierowo!

Prowadzony przez Pawła Dunajko label outlines wraca po trzech latach z serią groove. Na trzynastej odsłonie tego cyklu można usłyszeć dwóch 20-minutowych kompozycji Tatsuyego Sasaki, japońskiego producenta działającego pod nazwą Skip Club Orchestra. To kolejne już wydawnictwo Japończyka w ramach wrocławskiego labelu, na którym zaciera granice między footworkiem, ambientem i muzyką eksperymentalną. Premiera na kasecie 14 kwietnia.

Najnowszy album Piotra Kurka, zatytułowany “Peach Blossom” oscyluje wokół ludzkiego głosu i stawia w centrum odkrywanie potencjału w jego różnorodnych teksturach. Artysta przetwarza, modyfikuje i zniekształca głosy towarzyszących aktorów: Komi Togbonou i Martina Weigela, oraz chińskiego performera Xiangjie, zestawiając je z własnymi nagraniami tworzonymi zarówno na syntezatorach jak i analogowych instrumentach perkusyjnych. Album ukazał się 31 marca na winylu, nakładem wydawnictwa Mondoj.

Na swoje trzydzieste urodziny perkusista i artysta dźwiękowy Szymon Gąsiorek przedstawia trzyutworową EP-kę zatytułowaną “b-day”. Występując pod pseudonimem Pimpon, jako bazę stawia oczywiście swoją kreatywną i żyłowiową grę na perkusji, wzbogacając to dodatkowo różnymi odgłosami, modulacjami głosu, gitarą czy dźwiękiem wody gazowanej. Całość tworzy wyjątkowo ciekawą narrację, ukazującą unikalność jego twórczego świata. Premiera 9 kwietnia nakładem współprowadzonej przez autora wytwórni Love & Beauty Music.

podobne odcinki

03/11/2022

PanDymińska na falach: META RAP OPERA

28/07/2022

Audycja za trzy złote: Chrome Box

22/06/2020

Yalla Baj: #3