Świeżynka: #194

16/05/2023
Copy CorpoPiotr Chęciński

Albumy tygodnia w Radio Kapitał! Co tydzień w każdy wtorek w audycji Świeżynka – wszystko co nowe i świeże w temacie muzyki niezależnej z polskich i zagranicznych wydawnictw. Jak co tydzień, trzy nowe wydawnictwa, w tym dwie przedpremiery.

 

Drugi solowy materiał Martyny Basty, krakowskiej artystki dźwiękowej i kompozytorki zbiera świetne recenzje w Polsce i zagranicą i trudno się tym opiniom dziwić. “Slowly Forgetting, Barely Remembering” to album dopracowany w najdrobniejszych szczegółach, rozpostarty pomiędzy ambientem, avant-folkiem i muzyką kameralną. Delikatne elektroniczne pejzaże łączą się z głosem artystki, gitarą i cytrą w tajemnicze opowieści spowite mgłą nostalgii. Premiera 28 kwietnia nakładem słowackiej wytwórni Warm Winters.

 

Przedpremierowo posłuchamy drugiego albumu Mateusza Lubiewskiego, muzyka z Bydgoszczy działającego pod pseudonimem Fetlar. “Before Entanglement Aftermath” funkcjonuje na styku glitchu, IDM i organicznej, oddychającej elektroniki, zbudowanej na bazie syntezatorów, sampli ze Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia i żywych instrumentów. Inspiracja muzyką generatywną i uczeniem maszynowym przykrywa szczere emocje płynące z tych dźwięków. Premiera 19 maja nakładem wytwórni Jvdasz Iskariota.

 

Najnowsze wydawnictwo w katalogu łódzkiego labelu Pointless Geometry to album artysty dźwiękowo-wizualnego, producenta i DJ-a Ernesta Borowskiego, działającego pod aliasem Bakblivv. Na “Piece of Stone” autor kreuje utopijny świat będący domem dla wszystkich, którzy z jakiegoś powodu nie pasują do obecnej rzeczywistości. Dziwne i niepokojące ale też fascynujące głosy oraz dźwięki tworzą przestrzeń na pograniczu teraźniejszości i przyszłości, czasem będącą poszatkowaną soniczną materią, a czasem jaskrawym post-rave’em. Premiera 23 maja.

podobne odcinki

30/07/2022

śpioszenie: #4 przemieszczanie się