Świeżynka: #213

26/09/2023
Copy CorpoPiotr Chęciński

Albumy tygodnia w Radio Kapitał! W Świeżynce usłyszycie to, co nowe i świeże na polskiej scenie niezależnej, premiery od naszych i Waszych ulubionych artystów/artystek, a także wydawnicze nowości w katalogu najciekawszych labeli. W tym tygodniu słuchamy trzech wyjątkowych premier, w tym jednej przedpremierowo.

Drugi tegoroczny album Piotra Kurka, po “Peach Blossom” wydanym w marcu przez wytwórnię Mondoj. “Smartwoods” jest realizacją projektu zamówionego przez festiwal Unsound, w ramach którego w zeszłym roku miała miejsce koncertowa premiera tego materiału, będącego czymś unikalnym na przecięciu muzyki kameralnej, eksperymentalnej elektroniki i free jazzu. Autor kreuje osobny mikrokosmos, tętniący życiem i przyciągający słuchacza wielowątkowością. Premiera 15 września.

Kolejne z wydawnictw planowanych na początek października w łódzkim labelu Pointless Geometry to materiał Pawła Kulczyńskiego, znanego również jako Wilhelm Bras. “Biosignatures” zawiera kompozycje poszukujące wspólnej przestrzeni między antropogenicznymi przestrzeniami oraz ewolucją natury w kontekście zmian klimatu. Punktem wyjścia są nagrania terenowe zrealizowane nad warszawskim biegiem Wisły, przetwarzane następnie w różnych konfiguracjach. Premiera 2 października.

Trio Lotto powraca z dwoma wydawnictwami, znajdującymi się na skrajnych krańcach stylistycznego spektrum. W Świeżynce posłuchamy w tym tygodniu albumu “Axolotl”, w ramach którego muzycy eksperymentują z dotychczasowym stylem oraz wykorzystują niekonwencjonalne instrumentarium. W krótkich, niemal szkicowych kompozycjach zawiera się prawdziwy wulkan kreatywności, nieskrępowany żadnymi wymogami formalnymi. Premiera 22 września nakładem wytwórni Gustaff Records

podobne odcinki