ARTCAST: #8 – Mariusz Waras o sztuce zaangażowanej, muralozie i off-roadzie

24/04/2021
CSW ŁAŹNIA

Gościem nowego odcinka Artcastu jest artysta, którego można określić jako postać-ikonę polskiego, współczesnego streeta artu. Znakomicie rozpoznawalny w wielu miejscach na świecie, m.in. znany i lubiany w Ameryce Południowej, jest stałym bywalcem najważniejszych europejskich festiwali. Jednocześnie jest aktywnym wykładowcą akademickim i bardzo twórczym artystą zaangażowanym. Mariusz Waras to niezwykły artysta, który nie poprzestaje w poszukiwaniu coraz to nowszych form wyrazu. Związany z wieloma inicjatywami i projektami. Jego bezkompromisowe, artystyczne komentarze do wydarzeń społeczno-politycznych stawały się symbolami, pokazywanymi i powielanymi w setkach tysięcy internetowych postów.
Podczas Artcastu dowiecie się jak Mariusz Waras odnosi się do nagłych internetowych sukcesów swoich dzieł. Dlaczego stale angażuje się w pracę w twórczych kolektywach? Czy łatwo zdystansować się mu wobec skomplikowanej rzeczywistości społeczno-politycznej? Artysta opowie także jak przebiegało wyburzenie ściany z jego słynnym muralem przedstawiającym Jarosława Kaczyńskiego, o mobilkach, klockach LEGO i najnowszej publikacji. Dowiemy się również dlaczego zaczął go interesować off-road i czemu wyrastające w mieście, coraz to nowsze murale, są problematycznym zjawiskiem.

Mariusz Waras – urodzony w 1978 w Gdyni, obecnie zatrudniony na stanowisku profesora Akademii Sztuki w Szczecinie, gdzie prowadzi Pracownię Obrazu i Street Artu na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów. Zajmuje się również projektowaniem graficznym, tworzeniem instalacji przestrzennych i malarstwem wielkoformatowym. To właśnie jako twórca murali, w szczególności wczesnego projektu „M-city’ – który stał się niejako jego stylistyczną wizytówką, Mariusz Waras rozpoznawany jest obecnie jako jeden z najważniejszych światowych twórców street-artu. Swoje prace od początku budował wokół estetyki miejskiej, wykorzystywał motywy architektoniczne, infrastruktury przemysłowej – w tym stoczniowej, środków transportu. Pośród początkowo zdehumanizowanych pejzaży i maszyn w produkcji i niszczeniu, zaczęło się pojawiać miejsce na wypowiedzi dotyczące osobistych przemyśleń, manifestów, czasem przybierających formę lapidarnego komentarza na aktualne wydarzenia. Jest również kuratorem wystaw i wydarzeń artystycznych.

podobne odcinki

25/09/2020

Hyper Hyper: #4: Post Work

04/09/2023

6 tematów: #24 – Transformacja cegieł

09/07/2021

Zmyśl/Zmysł: #6 – WĘCH II