ARTCAST: #9 – Szare Wrony – Anna Witkowska i Alicja Karska

26/06/2021
CSW ŁAŹNIA

Dwie znakomite artystki – Anna Witowska i Alicja Karska – będą gościniami nowego odcinka z serii Artcast. Pretekstem do spotkania będzie ich wspólny, nowy projekt o nazwie “Szare Wrony”. W jego ramach powstają fantazyjne swetry, bluzki, koszulki, w bardzo świadomym procesie upcyclingu. Jak piszą same artystki: “naprawiamy ubrania, dając im nowe życie, aby zmniejszyć emisję CO2”.

W obliczu globalnych zmian, problemów generowanych przez nadprodukcję i degradację środowiska naturalnego, artystki zwracają uwagę jak ważne są mikrozmiany, działania lokalne, decyzje które podejmujemy indywidualnie i na co dzień. Pozornie prozaiczna czynność związana z wyborem tego co dziś ubierzemy, ostatecznie ma konsekwencje w kontekście globalnego systemu i wpływa na kondycję planety. 

Projekt jest również ciekawym działaniem, które znajduje się na pograniczu sztuki i produkcji. Kreacja twórcza, wrażliwość artystek przetwarzana jest w procesie projektowym na obiekty użytkowe, jednocześnie każde z nich cechuje się wysoką jakością wykonania i unikatowym charakterem. 

Czy tego rodzaju inicjatywy twórcze na stałe wpiszą się w rynek? Czy pierwiastek twórczy, artystyczny przeważa w założeniu tego projektu? Co inspiruje twórczynie? Co stanowi dla nich największe wyzwanie? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą Anna Witkowska i Alicja Karska w nowym podcaście Artcast! 

podobne odcinki

18/05/2022

Godzina Szumu: #61 Miesiąc Fotografii 2022

28/02/2020

HER Docs: Katarzyna Korytowska i Maya Szydłowska

01/02/2020

Materie: #10 Żyjnia