Pasmo gościnne: Nowa Europa w Nowym Teatrze

13/10/2021

Trwa „Festiwal Nowa Europa. Inne spojrzenia” w Nowym Teatrze – od września do grudnia mamy szansę zobaczyć w Warszawie cztery prezentacje wielkich osobowości współczesnej sceny performatywnej – Doris Uhlich, Gisèle Vienne, Florentiny Holzinger oraz Cherish Menzo.

Spektakle poruszają problemy związane z cielesnością, obowiązującymi normami i ich przekraczaniem. Stawiają pytania o wspólnotę i reguły społeczne, instytucję rodziny, miłość, seksualność czy kult piękna. To prace czerpiące zarówno z popkultury, muzyki techno czy hip-hopu, jak i bazujące na klasycznych tekstach dramaturgicznych. Tym, co je łączy, jest przede wszystkim kobieca perspektywa. Ale także pionierskie, awangardowe podejście do sztuki performansu, choreografii, tańca, teatru, dźwięku i wizualności.

W audycji towarzyszącej Nowej Europie Tosia Ulatowska również oddaje głos kobietom – Joanna Leśnierowska opowiada o współczesnej choreografii, jej miejscu i znaczeniu zarówno w obszarze sztuk performatywnych, jak i w życiu codziennym. Kuratorka festiwalu – Olga Drygas, przybliża jego koncepcję, a Kasia Tórz, specjalistka od twórczości Gisèle Vienne dzieli się refleksjami o artystce, której spektakl można zobaczyć już 14 i 15 października.

Pomiędzy rozmowami usłyszycie fragmenty pracy dźwiękowej Zorki Wollny, prezentowanej w ramach poprzedniej edycji festiwalu – „Nowa Europa. Zbliżenia”.

podobne odcinki

11/03/2021

pssst: #32: Brzegi

22/06/2023

Po nutce do kłębka: #144 – Teatr