RADIO-TEATR: SŁUCHOWISKO „MOWA NIENAWIŚCI”
„Kilka tygodni temu w jakimś nie za dużym, ani za małym mieście, zrobiłem zdjęcie młodym poetom. Całą noc wykrzykiwali swoje wiersze do muzyki, którą grali ich kumple. Rano wstali po godzinie snu i poszli do roboty w jakiejś hurtowni rozładowywać TIR-y. Mam wrażenie, że są podobni do bohaterów wierszy Xawerego, mam wrażenie, że my kiedyś byliśmy podobni do nich”. Marcin Liber
Słuchowisko „Mowa nienawiści” powstało w oparciu o wiersze Xawerego Stańczyka, wydane w tomiku o tym samym tytule. Wyłania się z nich krajobraz ciemnej materii miasta i przedmieść, relacji międzyludzkich zawieszonych pomiędzy teraźniejszością a przeszłością. Gniew przeplata się w nich ze współczuciem i bezradnością. Jak we fragmencie wiersza „Kiepy w popiołce”: „Sprzedawczyni w nocnym gasiła młodych mężczyzn, jak kiepy w kryształowej popiołce, wspomnieniem ich ojców, którzy dawniej, równie buńczuczni, przychodzili pod wieczór kupić butelkę wódki. Rozpijali ją później za stacją, z której ruszali rano do roboty w mieście, aby po fajrancie, spoceni i głodni, wrócić przepełnionym pociągiem”.
Słuchowisko wspólnie tworzyli: Marcin Liber, który je wyreżyserował, Jacek Beler, który swoim głosem zilustrował wiersze oraz Robert Piernikowski, który skomponował muzykę i stworzył muzyczny ambient całości.
grafika: Robert Piernikowski
Nagrania odbyły się w Studiu Eksperymentalnym Radia Kapitał w teatrze Komuna Warszawa (realizacja dźwięku i mastering: Adam Jankowski). Projekt współfinansowany przez m.st. Warszawa w ramach funduszu instytucji kultury.
Zespół kuratorski: Diana Krawiec/Dobromiła Dobro, Arkadiusz Gruszczyński, Grzegorz Laszuk