Świeżynka: #117

18/11/2021
Copy CorpoPiotr Chęciński

Jak co tydzień sprawdzamy nowości wydawnicze od polskich artystek i artystów oraz polecamy krajowe labele.

Najnowsze wydawnictwo w katalogu wytwórni Opus Elefantum – znany m.in. z duetu Palmer Eldritch Piotr Markowicz i jego nowy album “deep adaptation”. Materiał jest wypadkową poszukiwań autora w obszarach nurtów muzyki poważnej XX wieku, takich jak sonoryzm czy mikrotonalizm, ale również we współczesnych odmianach klubowej elektroniki. Premiera miała miejsce 12 listopada.

Trio_io to grupa, którą tworzy troje kompozytorów i instrumentalistów: Zofia Ilnicka, Łukasz Marciniak i Jakub Wosik. Wykorzystując techniki elektroakustyczne tworzą rzeczy na styku muzyki współczesnej, ludowej oraz free jazzu. Dwa lata temu wydali swój debiutancki album nakładem Bôłt Records, a ich najnowszy materiał “New Animals” ukazał się w labelu Antenna Non Grata. Premiera miała miejsce 28 października.

Wreszcie, drugi album z serii Digital Indigenous prowadzonej i kuratorowanej przez wydawnictwo 1000Hz. W ramach tego cyklu wydawana jest muzyka malawijskich artystów, wykorzystujących cyfrowe narzędzia do tworzenia unikalnych połączeń muzyki elektronicznej i tradycyjnej. Pochodzący z południowej części Malawi DJ Kainga na swoim albumie “OO MP3” miesza electro, dancehall oraz tradycyjne rytmy i melodie grupy etnicznej Lomwe, zamieszkującej od lat tamte tereny. Premiera 16 listopada.

Więcej nowości i przedpremierowych odsłuchów usłyszycie co wtorek i czwartek o 12:00 w audycji Świeżynka oraz na Soundcloudzie Radia Kapitał.

podobne odcinki