Świeżynka: #147

14/06/2022
Copy CorpoPiotr Chęciński

Nowy tydzień, nowa Świeżynka! Sprawdzamy co słychać u polskich artystek i artystów oraz zaglądamy do rodzimych wydawnictw i labeli. Przed nami trzy albumy, w tym dwie przedpremiery!

Po dłuższej przerwie wraca krakowski label Nawia. Pierwszym materiałem po powrocie jest album Wojciecha Kiwera zatytułowany “Past Perfect Not Continuous”, na którym artysta używa syntezatorów modularnych oraz sampli, tworząc muzykę na pograniczu ambientu, noise’u i drone’u. Motywem przewodnim jest tytułowy apatyczny stan trwania w przeszłości i idealizowania minionych wydarzeń, co staje się jednocześnie ograniczeniem w podejmowaniu zmian. Premiera 20 czerwca.

Nowy album przygotowany przez warszawskie trio Polski Piach w składzie: Patryk Zakrocki, Piotr Mełech i Piotr Domagalski. Materiał zatytułowany “Północ” to kontynuacja debiutanckiego “Południa”, a jednocześnie zmiana w kierunku mroczniejszych brzmień. Punktem wyjścia jest tutaj gęsty, transowy blues, do którego stopniowo dodawane są elementy folkowe, eksperymentalne i sonorystyczne. Z jednej strony sielskie wiejskie krajobrazy, z drugiej strony nawiedzone zapomniane miejsca pełne tajemnic. Premiera 10 czerwca nakładem Gustaff Records.

Powraca również warszawskie hardcore’owe trio Melisa z krótkim ale intensywnym albumem “Zasługuję na istnienie”. Album trwa 17 minut i w jego trakcie dostajemy solidny gitarowy łomot, od potężnych, walcowatych numerów, przez szybkie punkowe strzały, aż po schowany gdzieniegdzie hałaśliwy shoegaze. Tekstowo jest to materiał raczej gorzko-życiowy, ale też bazujący na minimalistycznej poezji i codziennych obserwacjach. Premiera 17 czerwca nakładem Koty Records.

podobne odcinki

09/11/2021

Super Sam +1 2021: Lucas König & Michał Dymny

30/09/2023

Symfonia somnambulika: # 27 / podcast: Wilk Kick