Świeżynka: #146

07/06/2022
Copy CorpoPiotr Chęciński

Nowy tydzień, nowa Świeżynka! Sprawdzamy co słychać u polskich artystek i artystów oraz zaglądamy do rodzimych wydawnictw i labeli. Przed nami trzy albumy, w tym dwie przedpremiery!

Kolejne tegoroczne wydawnictwo w katalogu labelu Opus Elefantum Collective to drugi materiał Plasteliny. Album “Ziarno” kontynuuje eksperymentalne, dźwiękowe poszukiwania zapoczątkowane na EP-ce “Deszcz” sprzed dwóch lat. Wiele tutaj pozornego chaosu, noise’owych, zglitchowanych ścian dźwięku, strzępów przypadkowych sampli, a także można się doszukać echa muzyki konkretnej. Premiera kasety miała miejsce 27 maja.

Przedpremierowy odsłuch najnowszego materiału przygotowanego przez ehh hahah, artystę dźwiękowego i wizualnego aktywnego na polskiej scenie od wielu lat. EP-ka “3 tony miału” zawiera muzykę czerpiącą garściami z najróżniejszych, czasem wręcz przeciwstawnych sobie gatunków, od hyperpopu, przez glitch, ambient i noise, po klimaty klubowe. Powstaje nowa jakość jawiąca się jako przekaz dźwiękowy z alternatywnej rzeczywistości. Premiera 9 czerwca w labelu 00effort.

Przedpremierowy odsłuch solowej, pełnoprawnej płyty RSS B0Y 1, współtwórcę i założyciela kultowego duetu RSS B0YS. Po raz kolejny artysta przekracza wszelkie granice gatunkowe, całkowicie grzebiąc wszelkie etykiety jakie zdążyły się przykleić do tej nazwy przez ostatnie 10 lat. Album “MYTH0L0GY” podejmuje temat mitologii i ich oddziaływania na ludzkie losy. Wraz z gośćmi z różnych stron świata próbuje odnaleźć, czy też po prostu poszukać odpowiedzi na wiele egzystencjalnych pytań. Premiera 10 czerwca nakładem Gustaff Records.

podobne odcinki