Świeżynka: #148

21/06/2022
Copy CorpoPiotr Chęciński

Nowy tydzień, nowa Świeżynka! Sprawdzamy co słychać u polskich artystek i artystów oraz zaglądamy do rodzimych wydawnictw i labeli. Przed nami trzy albumy, w tym dwie przedpremiery!

Najnowsze wydawnictwo w katalogu łódzkiej wytwórni Pointless Geometry to solowy materiał Edyty Jarząb, mieszkającej w Sokołowsku artystki dźwiękowej, aktywistki oraz współtwórczyni Radia Kapitał. Jednoutworowy album zatytułowany “Domestic Flights” kreuje odrębną i samoistną audiosferę, w której dominujący jest głos autorki, przekształcany w najróżniejszy sposób. Premiera kasety 27 czerwca.

Poznański kolektyw K8 idzie w tym roku jak burza i przedstawia kolejne wydawnictwo. Autorem EP-ki “drumdrumdrum” jest jeden z jego członków, TBH, który w czterech utworach zamyka swoją wizję anty-klubowej klubowej muzyki. Na wydawnictwie miesza się atmosferyczny breakbeat, IDM oraz leftfield bass, tworząc ciekawą perspektywę na rodzimej scenie elektronicznej. Premiera miała miejsce 10 czerwca. 

Austriacki artysta orchidvial i jego króciutki, ale bardzo treściwy materiał zatytułowany “SENSORIK” powstał w inspiracji algorytmami sztucznej inteligencji, zaprogramowanymi do pisania prostych, użytkowych melodii. Autor angażując się w automatyczny proces naszpikował te nieskomplikowane dźwięki glitchami, pęknięciami i rysami, tworząc rzecz z pogranicza sztuki ludzkiej i komputerowej. Premiera w labelu glamour 23 czerwca.

podobne odcinki

19/05/2023

muzyka ehha: #24 – 0016, 0074