Świeżynka: #175

03/01/2023
Copy CorpoPiotr Chęciński

Świeżynka powraca w nowym roku! Sprawdzamy co słychać u polskich artystek i artystów oraz zaglądamy do rodzimych wydawnictw i labeli. Przed nami trzy albumy wydane jeszcze w grudniu 2022, natomiast tegoroczne premiery już niebawem!

Najnowsze wydawnictwo w katalogu wytwórni U Know Me Records to debiutancki solowy album Piotra Krupińskiego, połowy duetu Normal Bias. Krupiński występujący pod pseudonimem YAC wychodzi od rytmu generowanego przez analogowe syntezatory, na drugim biegunie zestawiając misy tybetańskie oraz dzwony rurowe. Album zatytułowany “We Have Much More In Common Than What Divides Us” uspokaja niespiesznym tempem i wciąga w pełną tajemnic dźwiękową krainę. Premiera 7 grudnia.

Warszawski gitarzysta Łukasz Ciszak na swoim albumie “Scores” przedstawia muzykę z pozoru użytkową i przeznaczoną pierwotnie jako ścieżka dźwiękowa do ćwiczeń w jeździe na deskorolce przez niego samego oraz jego znajomych. Przy okazji udało mu się też stworzyć niezwykle klimatyczną rzecz lawirującą między eksperymentalnym dark jazzem a instrumentalnym abstract rapem. Premiera 23 grudnia.

Szczeciński label Syf Records powraca z kolejnym efemerycznym wydawnictwem, którego autorem jest zespół Kiloff & The Cleaners. Album “Herbata” ochrzczony został przez wydawcę terminem “szlam-post-punk” i słuchając tego materiału trudno się z tym określeniem nie zgodzić. Brzmienie surowe i brudne, piwniczna jakość nagrania oraz weltschmerzowy klimat wyróżniają ten album. Premiera 6 grudnia.

podobne odcinki

07/02/2021

Peoples Radio: S02E06

26/07/2020

Kroniki Smutnego Syna: #6

28/08/2021

Idę na: Up To Date Festival 2021 (gość: Cezary Chwicewski)