Świeżynka: #176

10/01/2023
Copy CorpoPiotr Chęciński

Kolejny tydzień, kolejna Świeżynka! Sprawdzamy co słychać u polskich artystek i artystów oraz zaglądamy do rodzimych wydawnictw i labeli. Przed nami dwa albumy z poprzedniego roku oraz jedna przedpremiera!

Jedno z trzech najnowszych wydawnictw w katalogu labelu Alicja prowadzonego przez Tomasza Kowalskiego, który jest także autorem audycji w Radiu Kapitał o tej samej nazwie. Nakładem Alicji, ostatniego dnia 2022 roku ukazały się trzy albumy, autorem jednego z nich jest Kacper Rączkowski, który przygotował niezwykle osobliwy, eksperymentalny materiał, łączący najróżniejsze elektroniczne glitche z niesprecyzowanymi, silnie przetworzonymi odgłosami.

Zapis koncertu wrocławskiego perkusisty Michała Wdowikowskiego z łódzkiego pubu Ignorantka, w trakcie eventu przygotowanego, zarejestrowanego i wydanego przez audycję Alternator w Studenckim Radiu Żak Politechniki Łódzkiej. Występ odbył się 4 grudnia 2022, a sam materiał jest pierwszym zarejestrowanym solowym koncertem artysty, w trakcie którego dzieje się bardzo wiele, od drone’owych pejzaży, przez elektroakustyczne eksperymenty, aż po perkusyjną improwizację.

Najnowszy projekt Rafała Iwańskiego, znanego między innymi z duetu Voices of the Cosmos, grupy Alameda oraz solowej twórczości pod pseudonimem X-Navi:et. Wydany pod jego własnym nazwiskiem album “Transformations I” jest wynikiem połączenia możliwości elektronicznego przetwarzania dźwięku z instrumentami z grupy idiofonów szarpanych pochodzenia afrykańskiego. Autor wykorzystując dźwięki kalimby, zanzy czy mbiry, pochodzących z różnych części Afryki tworzy unikalne uniwersum, zacierające granice między przeszłością i przyszłością. Premiera 10 lutego nakładem Gustaff Records.

podobne odcinki

26/09/2021

Enjoy Life: DJ Janis Goblin – Intruders in the Nap-Fantasy Land

04/09/2021

17th Mózg Festival: / Art is a path to understanding #1