Świeżynka: #177

17/01/2023
Copy CorpoPiotr Chęciński

Kolejny tydzień, kolejna Świeżynka! Sprawdzamy co słychać u polskich artystek i artystów oraz zaglądamy do rodzimych wydawnictw i labeli. Przed nami trzy świeżutkie nowości, w tym jeden przedpremierowy odsłuch!

Album “Musikformen der Natur” to prawdziwy ewenement na światowej scenie muzyki poważnej. Jego autor, akordeonista, kompozytor i muzykolog Ryszard Lubieniecki wykorzystuje do gry portatyw – rodzaj średniowiecznych, przenośnych organów. Artysta gra współczesne utwory trzech kompozytorów: Johna Franka, Gilberta Agostinho oraz Riccarda Peruginiego. W ten sposób łączy brzmienie instrumentu sprzed wieków z nowoczesnością, nadając nowy kontekst zarówno muzyce dawnej jak i muzyce przyszłości. Premiera 25 stycznia nakładem włoskiej wytwórni EMA Vinci.

Zespół Remont Pomp powstał w 2003 przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku, a inspiracją była eksploracja muzyki etnicznej oraz eksperymenty z instrumentarium. Grupa wraca z trzecim albumem nagranym we współpracy z Mikołajem Trzaską i Adamem Żuchowskim. Materiał zatytułowany “Sam jesteś pompa vol. 1” ukazał się wspólnym nakładem wydawnictw: Gustaff i Kilogram. Premiera 13 stycznia.

Szczeciński label kasetowy Syf Records trzyma poziom i rozpoczyna nowy rok z przytupem. Album “Daleko od OK” projektu Bzdet to kolejna inkarnacja chałupniczego punk rocka stworzonego i nagranego w duchu DIY. Lo-fi brzmienie, przepełnione złością teksty oraz anarchistyczna wściekłość składają się na oczyszczające doświadczenie jakim niewątpliwie jest słuchanie tego materiału. Premiera 13 stycznia.

 

podobne odcinki

06/09/2023

dust bunnies: 1 // kurz i śluz