Świeżynka: #192

02/05/2023
Copy CorpoPiotr Chęciński

Albumy tygodnia w Radio Kapitał! Co tydzień w każdy wtorek w audycji Świeżynka – wszystko co nowe i świeże w temacie muzyki niezależnej z polskich i zagranicznych wydawnictw. Jak co tydzień, trzy nowe wydawnictwa, wszystkie ukazały się w kwietniu tego roku!

Najnowsze wydawnictwo w katalogu wytwórni Opus Elefantum to album Pawła Sulewskiego, zatytułowany “Aphelium”. Artysta w tym materiale przedstawia nam nieco inny pomysł niż na “Soothing Modular Sounds Not Only For Babies” sprzed dwóch lat i kieruje się ku bardziej organicznej elektronice. W tętniących życiem utworach drzemie natura, flora i fauna Doliny Biebrzy ubrana w taneczne i rytmiczne dźwięki. Ten materiał oddycha swoim tempem i dlatego jest to świetna rzecz pod najbliższe wiosenne tygodnie. Premiera 14 kwietnia. 

Kiedyś kwartet, a teraz trio Rosa Vertov wraca z nowym materiałem! Na “Reflected In” dziewczyny po raz kolejny przedstawiają piosenki otulone shoegaze’ową mgłą i pełne przestrzennych melodii. W pięciu utworach dostajemy całe spektrum gitarowych inspiracji, od nawiedzonego gotyku, przez eteryczny dream pop aż po chaotyczny noise rock. Premiera nakładem Crunchy Human Children Records 22 kwietnia.

Wydany przez amerykański label Tripsticks Tapes zapis improwizowanego koncertu w ramach poznańskiego Spontaneous Music Festival w 2021 roku. W skład trio wchodzili: berliński puzonista Matthias Muller, poznański gitarzysta Paweł Doskocz oraz berliński multiinstrumentalista Emilio Gordoba i wspólnie artyści zagrali półgodzinny koncert będący na przecięciu ambientu, muzyki elektroakustycznej i muzyki poważnej. Album “Aural Accidentals” ukazał się 7 kwietnia.

podobne odcinki

05/10/2020

Unsound Intermission: Hołubowska & Giertz – Community of Grieving

08/12/2021

Pielesze: s03e04//sequel, czyli urodziny

11/02/2021

Audycja za trzy złote: Bandcamp best of 2020 – elektronika