Świeżynka: #191

25/04/2023
Copy CorpoPiotr Chęciński

Albumy tygodnia w Radio Kapitał! Co tydzień w każdy wtorek w audycji Świeżynka – wszystko co nowe i świeże w temacie muzyki niezależnej z polskich i zagranicznych wydawnictw. Jak co tydzień, trzy nowe wydawnictwa, w tym jedna przedpremiera!

Ukraiński producent bijū, mieszkający w Warszawie i działający w kolektywie SUMISH przedstawia swój album “Land of Abundance” wydany przez niemiecki label Sons of Traders. Artysta używa chropowatych dźwięków elektronicznych i mechanicznego pulsu by wykreować wizję dystopijnej, ponurej przyszłości. Autor prowadzi też audycję Gnostic Methods w Radiu Kapitał. Premiera albumu 7 kwietnia.

Kolejne, czternaste już wydawnictwo w serii ambient groove, prowadzonej przez wrocławski label outlines. Tym razem autorem jest kanadyjski producent William Jourdain, działający pod nazwą Automatisme. Materiał to wyjątkowe studium nad dźwiękiem, jego strukturą oraz wielowarstwową rytmiką. Dwa 15-minutowe utwory rozpościerają się między minimal footworkiem, algorave’em i post-minimalizmem. Premiera 28 kwietnia.

Częstochowskie trio szorstkie nie zwalnia tempa i po zeszłorocznym debiucie przedstawia kolejny materiał. Wydany na limitowanym winylu typu lathe-cut przez Gustaff Records prawie 10-minutowy utwór “selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny” to intensywna i bezkompromisowa jazda, prawdziwy gitarowy buldożer. Muzycy świetnie się rozumieją w tworzonym przez siebie dźwiękowym chaosie, pełnym jednak całego wachlarza emocji. Premiera 14 kwietnia.