Świeżynka: #182

21/02/2023
Copy CorpoPiotr Chęciński

Albumy tygodnia w Radio Kapitał! Co tydzień w każdy wtorek w audycji Świeżynka – wszystko co nowe i świeże w temacie muzyki niezależnej z polskich i zagranicznych wydawnictw. W tym tygodniu słuchamy trzech wyjątkowych premier, w tym dwóch przedpremierowo.

 

Znane od wielu lat osobistości sceny niezależnej w Polsce: Mimi Cirocka, Mikołaj Tkacz i Jakub Kosecki łączą siły w nowym projekcie. Please Don’t Hurt Me opisuje swoją muzykę hasłami: hardcore ambient, plunderphonics jazz i progressive punk – i wszystkie te określenia całkiem nieźle sprawdzają się w kontekście całego albumu, pełnego nieoczywistości, sprzeczności, hałasu i melodii. Premiera nakładem labelu enjoy life 12 lutego.

 

Krakowski producent paszka wraca z nowym materiałem! Wydany przez czeski label Gin&Platonic album “lapton” to kolejny etap poszukiwań artysty w obszarze abstrakcyjnej muzyki elektronicznej. Dźwięki wyróżniają się tu niezwykłą dbałością o szczegóły, a utwory z prędkością światła zmieniają swoje oblicze, od balonowego hyper-glitchu, po mikrotonalny IDM. Rytm próbuje trzymać całość w ryzach, ale muzyka pędzi i próbuje się wyrwać jak nieokiełznany stwór zamknięty w klatce. Premiera 26 lutego.

 

Producent i DJ Adam Skrzypkowski, znany jako Ku Ku, debiutuje pod nowym aliasem. Jako DJ Pracownik przedstawia na albumie “2011​-​∞” muzyczną wizję duszy człowieka pracy, zobligowanego do przestrzegania etosu zarabiania na życie. Dzieje się tu pozornie niewiele, ale pod ambient-glitchową fasadą ukazują się kolejne warstwy sound designu, tworząc indywidualny i wciągający pejzaż dźwiękowy. Premiera w labelu Audile Snow, na karcie microSD 27 lutego. W wydawnictwie niebawem ukaże się również album projektu Genetics and Windsurfing zatytułowany “Składnia”.

podobne odcinki

28/05/2023

s jak suczka: whispering

02/04/2022

Ambient Psychedelic Evolution: #1 – Inicjacja