Świeżynka: #183

28/02/2023
Copy CorpoPiotr Chęciński

Albumy tygodnia w Radio Kapitał! Co tydzień w każdy wtorek w audycji Świeżynka – wszystko co nowe i świeże w temacie muzyki niezależnej z polskich i zagranicznych wydawnictw. W tym tygodniu słuchamy trzech wyjątkowych premier, w tym jednej przedpremierowo.

Debiutancki, długogrający materiał poznańskiego artysty Jędrzeja Szymanowskiego, nagrywającego pod nazwą Egipcjanie. Choć nazwa projektu sugerowałaby zespół co najmniej kilkuosobowy, jest to typowy one-man band, wspierany przez gościnne występy znane osobistości polskiej sceny niezależnej. Album “Czas dla siebie” to zbiór chwytliwych piosenek utrzymanych w klimacie przyjemnego, gitarowego popu, czerpiące garściami zarówno z brytyjskiego indie i jangle popu jak i polskiej tradycji songwriterskiej z lat 80. Premiera 17 lutego w wydawnictwie Thin Man Records.

Druga część mixtape’u kilkunasto-już-osobowej ekipy LEGENDADO, która prezentuje całe spektrum undergroundowego rapu w niezwykle kreatywnej formie. Dwadzieścia cztery utwory eksplorujące trap, cloud rap, drill, abstract hip-hop i wiele innych okołorapowych estetyk, wymieszane w bulgoczącym i kipiącym od pomysłów kotle. Warto śledzić ich poczynania, o ile ktokolwiek będzie w stanie za nimi nadążyć. Premiera kompilacji 16 lutego.

Najnowsza pozycja w katalogu wytwórni Superkasety to album poznańskiej DJ-ki i producentki Grażyny Biedroń zatytułowany wymownie “Brokat i oranżada”. 50-minutowy materiał stanowi swego rodzaju nostalgiczno-nowoczesny miks, bazujący w dużej mierze na samplach z polskiej muzyki i filmów. Autorka dodaje jednak na ten fundament nowoczesną warstwę w postaci IDM-owych zagrywek oraz odniesień do brytyjskiej muzyki bassowej. Premiera 3 marca, na bardzo estetycznie zaprojektowanych kasetach magnetofonowych.

podobne odcinki

21/01/2022

Homo Hop: #1: Boom Bap

07/02/2021

Peoples Radio: S02E06

13/04/2023

Muzyczny Niecodziennik: #81