Świeżynka: #184

07/03/2023
Copy CorpoPiotr Chęciński

Albumy tygodnia w Radio Kapitał! Co tydzień w każdy wtorek w audycji Świeżynka – wszystko co nowe i świeże w temacie muzyki niezależnej z polskich i zagranicznych wydawnictw. W tym tygodniu słuchamy trzech wyjątkowych premier, w tym jednej przedpremierowo.

Przedpremierowo posłuchamy najnowszego wydawnictwa w katalogu wytwórni Opus Elefantum. Piotrek Markowicz, znany między innymi z duetu Palmer Eldritch oraz własnego projektu deep adaptation, wraca z materiałem pod swoim nazwiskiem. “Up the River” to koncepcyjna podróż w górę rzeki, zatopiona w delikatnym ambiencie nasyconym odgłosami natury. Premiera płyty 10 marca.

Po zeszłorocznych świetnie przyjętych płytach z kwartetem (“Durer’s Mother”) i oktetem (“Polish Composers of the 20th Century”), saksofonista Marek Pospieszalski wraca z solowym materiałem. “Joyous” jest zapisem poszukiwań artysty oraz eksploracji nowych możliwości pracy z instrumentem. Całość jest pełna pasji, wytrwałości i sumienności, z której wypływa strumień kreatywności. Album ukazał się nakładem wytwórni Bocian Records.

Projekt Nac/Hut Report wraca z nowym materiałem, w postaci albumu “Absent”, złożonego z dźwięków ekstraktowanych z fal radiowych różnych międzynarodowych rozgłośni. Efektem jest wciągający dźwiękowy pejzaż, funkcjonujący na granicy przeszłości i przyszłości. Trochę sound art, trochę wehikuł czasu, trochę pocztówki z zapomnianych światów. Premiera 17 lutego nakładem wytwórni Crunchy Human Children Records.

podobne odcinki

26/01/2022

Ogród: #17 – Świt na Neptunie

03/11/2023

Misty Morning Sphere: #14

05/09/2021

Tarotiada: XVIIII Umiarkowanie – Intro