COŚ SIĘ DZIEJE ??!: Music for Dreams – Jacek Laaser

29/04/2022

Music for Dreams to 8-godzinna kompozycja dźwięków, która ma na celu wpływać na sny ludzi, którzy słuchają jej podczas spania. Projekt ten jest próbą nawiązania połączenia między dziełem twórczym a nieświadomą rzeczywistością śpiącego odbiorcy.

Inspiracją dla projektu jest nauka o psychologii kognitywnej, jak i pasja do świata snów i natury.

Zależność występowania i dynamika dźwięków w kompozycji oparta jest o architekturę cyklów faz snu człowieka i innych procesów psychofizycznych zachodzących w mózgu podczas snu.

Projekt był częścią badania, które miało na celu rozpoznać w jaki sposób mózg interpretuje dźwięki podczas śnienia w fazie REM. W badawczej części projektu wzięło udział 18 osób, które wysłuchały kompozycji podczas spania w warunkach domowych i raportowały treść swoich snów. Nocne wizje słuchaczy były później inspiracją do kolejnych decyzji twórczych, tak by finalna wersja utworu miała jeszcze silniejszy potencjał wpływu na treść snów słuchaczy.

Podczas całonocnej audycji w Radiu Kapitał zostanie zaprezentowana nowa wersja kompozycji wzbogacona o sekcję dopasowaną dla polskojęzycznych odbiorców.

Twórcą projektu jest Jacek Laaser.

Muzykę artysty można znaleźć tutaj:
YouTube
Bandcamp

podobne odcinki

19/02/2023

PLEASURE SERVICE: #15 (guest: OPUS OCCVLTIIS)

31/01/2024

Odpływ: Hideout Resolves Itself w/Mimi