Czeczota: Woda jest alchemiczna

01/04/2023
Milena Soporowska

Gdy pływałam sobie beztrosko w morzu na wyjeździe z rodzicami nie znałam jeszcze pojęcia „zupy pierwotnej” – mieszaniny związków organicznych, która miała dać początek życiu na Ziemi, a dziś dla mnie metafory znaczenia/sensu jako wiecznego przepływu.

Astrida Neimanis, australijska badaczka łotewskiego pochodzenia, w swoim tekście „Hydrofeminizm, czyli stawanie się ciałem wodnym” nazywa wodę „substancją alchemiczną”. Rozumiem ją jako element transformujący, niszcząc i łączący zarazem. W moim hydrologicznym miksie starałam się oddać jej różne oblicza – od medytacyjnego ukojenia, przez rozszarpujący sztorm.

Audycja jest wprowadzeniem do pracy współtworzonego przeze mnie Kolektywu Hydroza, którego pierwsza wystawa miała miejsce w warszawskiej Foto Pracowni Wschodniej w marcu 2023 roku. „Kto będzie płakał ostatni?” inspirowana była badaniami Neimanis nad wodą jako metaforą, ale i namacalnym żywiołem od którego możemy się wiele nauczyć.

W skład Kolektywu Hydroza wchodzą: Jawdiga Janowska. Jagoda Malanin, Iga Mroziak, Kasia Rysiak, Milena Soporowska i Kasia Ślesińska.

podobne odcinki

08/05/2020

Pasmo gościnne: Wywiad Uli Mintaj z przedstawicielką Woodbridge Association

21/01/2022

Ile właściwie było wielkich artystek?: #8 / Reichert-Toth i Czarnota-Bojarska

23/07/2022

Czeczota: XXVII Ezolektury na wakacje