Fast Forward 6: Spontaneous Music Festival 2022 – Fast Forward MIX / Barcelona

14/09/2022
Spontaneous Music Festival

Szósta edycja Spontaneous Music Festival będzie jak zwykle imprezą niepokorną, mieszającą gatunki i siejącą artystyczny ferment. Znów będzie świętem muzyki improwizowanej – trzy festiwalowe dni, od czwartku do soboty, jedenaście setów i kilkunastoosobowe grono muzyków. Edycja z nazwą własną „Fast Forward”. Tegorocznym headlinerem Festiwalu będzie Ferran Fages, kataloński improwizator, kompozytor, gitarzysta, a także wyjątkowo zdolny manipulator urządzeń elektroakustycznych. Artysta wielu talentów, czołowa postać europejskiej muzyki w każdym z jej awangardowych wcieleń, mistrz minimalistycznych kompozycji i gitarowy eksperymentator udanie odnajdujący nowe pokłady inspiracji w nieskończonej historii post-rocka i noise music.

Wraz z Fagesem z pięknej Barcelony przyjadą do Poznania czterej inni muzycy. Saksofonista Tom Chant, choć urodził się w Dublinie, od lat związany jest z kreatywną sceną katalońską, współtworzy także londyńskie trio z gigantami free impro – Eddie Prevostem i Johnem Edwardsem. Przy okazji od lat jest stałym członkiem Cinematic Orchestra. Katalońsko-portugalski perkusista i perkusjonalista Vasco Trilla grywał już w Dragonie tysiące razy, ale nam ciągle mało jego mistrzowskiej gry w estetyce „no drumming percussion”. Kontrabasista Alex Reviriego, to z kolei czołowy innowator swojego instrumentu, muzyk, który z tego prostego „urządzenia” jest w stanie wydobywać dźwięki niespotykane. Zaciąg barceloński uzupełni młody, jakże krnąbrny perkusista Pere Xirau. Aktywność tej grupy muzyków objawi się w triach Phicus i Isysxae u boku Ferrana Fagesa (obie grupy mają w dorobku płyty wydane w Polsce!), a także w licznych składach „ad hoc” – czyli zostaną zaproszeni na scenę, by improwizowali z muzykami, z którymi nigdy wcześniej nie grali.

Z tej okazji chcielibyśmy zaprezentować MIXTAPE złożony z twórczości artystów i artystek, których gościmy w tym roku na festiwalu. Podczas pierwszej audycji zaprezentujemy muzyków rezydujących w Barcelonie. W różnych konfiguracjach usłyszymy m. in.: Ferran Fages, Tom Chant, Vasco Trilla, Alex Reviriego oraz Pere Xirau.

traklista
  • Vasco Trilla - Acoustic Mask - #1 (For Aquaspring)
  • Vasco Trilla - Acoustic Mask - #7 (For Tuned Russian Flat Bells)
  • Ferran Fages & Albert Cirera - Aliatage - Alino
  • Phicus - Plom - Clor 1
  • Phicus - Plom - Crom 1
  • Ferran Fages & Albert Cirera - Aliatage - Cruponiquel
  • Isysxae - Hyper Nature - Gate 68
  • Isysxae - Hyper Nature - Higashimurayama
  • Isysxae - Hyper Nature - Pearls
  • Tom Chant & Sharif Sehnaoui - Cloister
podobne odcinki

14/10/2021

Studio Wrocław: #26 // żółta rewolucja 3