Radio Orient: #9 – Będziecie mieli pomnik, ale nie zaśpiewa on nigdy

28/08/2021
Tosia Ulatowska i Zuzanna Wilska

„Będziecie mieli pomnik, ale nie zaśpiewa on nigdy” to zdanie, które wypowiedział Władysław Hasior po realizacji pomnika na przełęczy Snozka, pięćdziesiąt kilometrów od Zakopanego. Jego monumentalna konstrukcja miała grać przy podmuchach wiatru. Wieloletnie próby wydobycia dźwięku z Organów nigdy się nie powiodły.

Wystawa o tej samej nazwie, którą do 29 sierpnia można oglądać w Miejskim Ośrodku Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim, skupia się na zagadnieniach pomnika podejmowanych w sztuce oraz fotografiach i tekstach Hasiora.

W 9. odcinku Radia Orient Tosia Ulatowska rozmawia z artystami, których prace można zobaczyć i usłyszeć na wystawie – Zbigniewem Rogalskim, Dominikiem Strycharskim i Romanem Stańczakiem. O pamięci, ciszy i dźwiękach, żywiołach i eksperymentach.

traklista
  • Nyx Nótt – Citation Needed
  • Dominik Strycharski – Muzyka dla organów
  • NAYANA IZ – Breaking Point
podobne odcinki

12/10/2023

PanDymińska na falach: FoMaTi

© 2025 Radio Kapitał

P odtwarzanie / pauza

S zobacz odcinek

Z zamknij player

W dzisiejszej Selekcie: 14.00 Slalom: #22 Gimme More Wine My computer is broke but I have the best boy on the planet so he gave me his old stuff. Big up. We will go through punk rock techno and more with the colombian blooded sweetheart. 15.00 mood ring: #35 Sol de Barra Ta audycja powstała na słonecznej plaży w Portugalii. Jest to mój dom na najbliższe dwa miesiące także pozwólcie się zabrać w podróż ze mną. Muzycznie głownie wpływy Brazylijskie z lat 60-70-tych, bossa nova i lekko jazzujące klimaty. Przenieście się jeszcze na chwile w wakacyjne miejsce. 16.00 Hey, dreamer: #23 Michał Czarnecki Michał Czarnecki to fotograf i absolwent tegorocznej edycji programu mentorskiego Sputnik Photos. Jego projekt “Ucieleśnienia” porusza temat pamięci ciała. Rozmawiamy zatem o tym jak traumatyczne doświadczenia i niemające ujścia emocje manifestują się w postaci fizycznej: ucisków, kłucia czy przybicia. Fotografie służą Michałowi do wizualizacji i komunikacji metafor tego bólu. W audycji zastanawiamy się co mogą zapamiętać nasze ciała, analizujemy strategie wizualną projektu i zwracamy uwagę na dbanie o ciało jak o głowę. Audycja powstała we współpracy z fundacją Picture Doc. 16.30 Plumkanie: #15: Astronautas da Saudade Gdy w biodrach samba, a w sercu saudade
LIVE

Strona używa plików cookies.