Słuchanie Starego Polesia – rezydencje dźwiękowe: „Sen Zeligsona” – słuchowisko Pawła Kulczyńskiego

14/12/2020
Justyna Anders-MorawskaAsia SzczęsnowiczFilip AppelMichał SzuflaDawid FurkotAleksandra Chciuk
Tytuł słuchowiska nawiązuje do nazwiska architekta, Adolfa Zeligsona, działającego w Łodzi na przełomie XIX i XX w. Był on autorem m.in. pałacu Maurycego i Sary Poznańskich, będącego obecnie siedzibą Muzeum Sztuki (MS1) oraz pałacu Karola Poznańskiego – obecnie Akademii Muzycznej. Jego projekty, co zresztą charakteryzowało minioną epokę, były obliczone na trwanie przez pokolenia; jak mówi Paweł Kulczyński “o intencjonalnym horyzoncie odleglejszym niż ludzkie życie”. Audycja jest w założeniu kinematograficzna (wszak jesteśmy w mieście filmu). Prowadzi nas przez zaprojektowany sen, jak “mini album oniryczno-sounddesignerski”. Nagrania terenowe są wykorzystane w formie syntezy, w duchu upcyclingu. Artysta nie chce tworzyć paradokumentu – woli z tworzywa, które zastał skonstruować odrębną wizję, będącą wyrazem swobody twórczej.
Paweł Kulczyński – miłośnik brzmień ekstremalnych. Zainteresowany obecnie społecznymi i przestrzennymi kontekstami muzyki, fenomenologii audiosfery i akustyki, zjawiskami losowymi, konceptualizmem, lenistwem i nudą, działaniem pozornym oraz psychodelią. Używa wielu narzędzi: DIY electronics, wideo, fotografii, buduje instalacje i instrumenty.
W poznawaniu Starego Polesia i tworzeniu słuchowiska towarzyszyli łódzcy artyści i artystki: Joanna Szczęsnowicz, Gabriela Gamrowska, Aleksandra Wygnańska, Filip Appel, Tomek Jeziorski, Gaja Olewińska, Dawid Furkot, Aleksandra Chciuk.
fotografia: Dawid Furkot
Organizatorem rezydencji jest Stowarzyszenie Radio Kapitał.
Kuratorzy: Justyna Banaszczyk i Darek Pietraszewski (Radio Kapitał – Łódź)
Zadanie „Słuchanie Starego Polesia” zostało sfinansowane z budżetu Miasta Łodzi.
podobne odcinki

19/05/2023

COŚ SIĘ DZIEJE ??!: klub zaproszenie 01: qoa

13/03/2022

Analogue Meditations: #28

21/07/2021

Jesteś tylko trochę w błędzie: #17 Taki zwykły miks