Świeżynka: #143

17/05/2022
Copy CorpoPiotr Chęciński

Nowy tydzień, nowa Świeżynka! Sprawdzamy co słychać u polskich artystek i artystów oraz zaglądamy do rodzimych wydawnictw i labeli. Przed nami trzy albumy, w tym dwie przedpremiery!

Jedna z trzech zaplanowanych na początek czerwca premier w katalogu warszawsko-toruńskiej wytwórni Pawlacz Perski to album kompozytora i wiolonczelisty Antka Cholewińskiego. Materiał nosi tytuł “Kotek” i powstał w wyniku fascynacji autora syntezatorami mowy. Wykorzystując syntetyczne głosy recytujące poezję, Cholewiński dobudowuje do nich futurystyczne tło dźwiękowe tworząc frapującą, nierzeczywistą całość. Premiera kasety 1 czerwca.

Nakładem Wytwórni Krajowej ukazał się pierwszy od wielu lat solowy album Jerzego Mazzolla, jednej z czołowych postaci sceny yassowej w latach 90. Materiał zatytułowany “Być” odchodzi nieco od awangardowych i eksperymentalnych korzeni artysty, skupiając się bardziej na melodii oraz spokojnym rytmie. Na pewno jest to jeden z ważniejszych powrotów w polskiej muzyce w tym roku. Premiera miała miejsce 13 maja.

Nowe wydawnictwo zapowiedziane przez prężnie działające wydawnictwo Superkasety Records. Cat.Finch i Pstyk to producenci działający od lat na polskiej scenie hip-hopowej, zarówno na obrzeżach gatunku jak również produkując dla największych mainstreamowych nazwisk w kraju. Ich wspólny album zatytułowany “Insert Coin” to hołd dla starych gier wideo, łączący nostalgiczne, zamglone sample dźwiękowe z nowoczesnym trapowym brzmieniem. Premiera kasety 25 maja.

podobne odcinki

12/10/2021

Technoranek: #41 – Lethal Curse of Violent

07/10/2020

Pasmo gościnne: Aghnie