Świeżynka: #144

24/05/2022
Copy CorpoPiotr Chęciński

Nowy tydzień, nowa Świeżynka! Sprawdzamy co słychać u polskich artystek i artystów oraz zaglądamy do rodzimych wydawnictw i labeli. Przed nami trzy albumy, w tym dwie przedpremiery!

Po bardzo ciepło przyjętych, ubiegłorocznych albumów wydanych przez BAS oraz Pawlacz Perski, staszek fungus wraca z nowym materiałem. “frequencies on the fifth floor” zawiera ambient przełamany niepokojem, szumem i groźnymi nagraniami terenowymi. Album ukaże się na kasecie i CD nakładem wytwórni Opus Elefantum, premiera 27 maja, natomiast w Świeżynce usłyszymy przedpremierowo ten materiał.

Toruński duet noise’owo-poetycki Wstyd tworzony przez Rafała Derdę i Lecha Nienartowicza na swoim debiutanckim albumie zatytułowanym “Polskie obozy życia” przedstawia abstrakcyjne wizje w formie awangardowej poezji na tle eksperymentalnej elektroniki. Niezwykle wciągająca opowieść ukazała się w labelu Jvdasz Iskariota, premiera miała miejsce 10 kwietnia.

Najnowszy album Wojciecha Kosmy w ramach jego solowego projektu Spalarnia nosi tytuł “Usta” i kontynuuje wizję autora znaną z dwóch płyt wydanych przez DYM Recordings. Na nowy materiał składają na niego osobiste historie, przepełnione trudnymi do uchwycenia emocjami w formie dusznych i zamglonych piosenek. Premiera w wersji cyfrowej 30 maja, album dostępny również na dwunastocalowym winylu.

podobne odcinki