Świeżynka: #151

12/07/2022
Copy CorpoPiotr Chęciński

Nowy tydzień, nowa Świeżynka! Sprawdzamy co słychać u polskich artystek i artystów oraz zaglądamy do rodzimych wydawnictw i labeli. Przed nami trzy albumy, w tym jeden przedpremierowy odsłuch!

Pod nazwą MONIKÉ kryje się Robert Skrzyński, artysta dźwiękowy znany z wielu innych projektów na polu muzyki elektronicznej i eksperymentalnej, takich jak Micromelancolie lub 3HDSafxri. Na pierwszym albumie wydanym jako MONIKÉ, zatytułowanym “A GUIDE TO DJ HOBBY HORSING. VOL​.​1” autor zbiera wiele swoich inspiracji z przeszłości i przetwarza je zgodnie z obecnymi odczuciami, od przetworzonych nagrań terenowych, przez syntezatorowe eksperymenty, aż po tradycyjne dźwięki z Egiptu, Grecji czy Ameryki Południowej. Album ukaże się nakładem labelu Brutality Garden 16 lipca.

Drugi mixtape poznańskiego 9-osobowego składu Flexi Geng, powstałego w obliczu lockdownu w 2020 roku. Materiał zatytułowany “Penerska Zajezdnia” to undergroundowy, nawiedzony trap na abstrakcyjnych bitach wyprodukowanych przez m.in. Lemisza, Cegłę i OG Żmiję. Ekipa Flexi Gengu rapuje agresywnie, ale z wielką wczutą, tworząc spójny obraz poznańskiego podziemia. Mixtape miał premierę 7 lipca.

Wrocławski duet noise punkowy Zdrój i ich debiutancki materiał to wypadkowa spotkania założycieli, Jakuba Zasady oraz Sebastiaana Janssena. Materiał został nagrany w sierpniu 2020 w wyniku improwizowanej sesji, bez żadnych założeń oraz bez przygotowanych wcześniej motywów. Całość jest efemerycznym zapisem chwili, której nie da się nigdy później powtórzyć. Album ukazał się na kasecie nakładem szczecińskiej wytwórni Syf Records 1 lipca.

podobne odcinki

22/04/2021

sonic-fiction: Easterndaze 2021: sonic-fiction x Time Capsule