Świeżynka: #171

29/11/2022
Copy CorpoPiotr Chęciński

Nowy tydzień, nowa Świeżynka! Sprawdzamy co słychać u polskich artystek i artystów oraz zaglądamy do rodzimych wydawnictw i labeli. Przed nami trzy nadchodzące albumy, jednego z nich posłuchamy przedpremierowo!

Posłuchamy fragmentów z dwóch (10 + 11) płyt wydanych w ramach wrocławskiego projektu interdyscyplinarnego Canti Illuminati w ramach ich wydawniczej serii Canti Spazializzati. Obydwa albumy są zapisem oraz reinterpretacją spaceru dźwiękowego po Wrocławskich Polach Irygacyjnych, skupiający się na badaniu bioróżnorodności i zanieczyszczenia hałasem. Na podstawie nagrań została stworzona cała audiosfera tej przestrzeni, osadzona na osi czasu oraz w szczególnych kontekstach, poszerzających doświadczenie z obcowania z dźwiękiem. Premiera wydawnictw 18 listopada.

Przedpremierowo usłyszymy fragmenty złożonego z dwóch utworów albumu “Breath of Brahma & Sri Crickets” będącego wynikiem współpracy między polskim klarnecistą Wacławem Zimplem oraz Hansem Kulkiem, holenderskim ekspertem analogowych instrumentów elektronicznych. Obaj artyści w swoich pracach skupiają się nierzadko na poszukiwaniu esencji dźwięku i podobnie jest na ich wspólnym materiale. Premiera 2 grudnia nakładem wytwórni Tak Picture.

Wspólny album gitarzysty Petara Petkova oraz perkusisty Bartosza Borzeszkowskiego to rzecz, na której obaj artyści wychodzą poza swoje pierwotne muzyczne światy – odpowiednio: muzyka klasyczna oraz jazz. “Lachrymorph” został nagrany na Kaszubach i w otoczeniu mrocznych lasów powstał materiał zacierający granice między tajemnicą i rzeczywistością. Drone ambientowe pejzaże przypominają spacer pomiędzy dwoma światami, z pulsującym w tle leśnym organizmem. Premiera 25 listopada nakładem bułgarskiej wytwórni Amek.

podobne odcinki

03/06/2022

Lady Speed Stick Takeover: #5 Hidden Meanings

21/02/2022

TYGIEL MOGIEL: 15 / CÓŻ TO BYŁ ZA ROK