Świeżynka: #172

06/12/2022
Copy CorpoPiotr Chęciński

Nowy tydzień, nowa Świeżynka! Sprawdzamy co słychać u polskich artystek i artystów oraz zaglądamy do rodzimych wydawnictw i labeli. Przed nami trzy nadchodzące albumy, jednego z nich posłuchamy przedpremierowo!

Z katalogu wrocławskiej wytwórni Proto Tapes posłuchamy ostatniego wydawnictwa jakim jest materiał Michała Solipiwko w ramach projektu slpwk. “Tabhaisver” to 25-minutowy utwór nagrany z wykorzystaniem oprogramowania DAW oraz syntezatorów modularnych. Klimatycznie nawiązuje do mrocznych, pełnych niejasności opowieści zakorzenionych w estetyce lo-fi lat 90., muzycznie wykorzystując neofolk oraz dungeon synth jako środki wyrazu. Premiera 14 listopada.

Sprawdzimy również zapowiadany na koniec grudnia album Verlake, producenta i DJ-a współprowadzącego wytwórnię Laral Tapes. Materiał ukaże się na winylu w barcelońskiej wytwórni Diffuse Reality i w tej wersji dostajemy 4 utwory oraz 2 remiksy przygotowane przez Johannesa Volka oraz Squaric 5PM. W wersji cyfrowej dodatkowe sześć tracków, a całość porusza się w ambient-downtempowych klimatach, zahaczających gdzieniegdzie o minimalistyczne klubowe rytmy. Premiera 20 grudnia.

Z połączenia sił łódzkiego klubu Ignorantka oraz audycji Alternator w Studenckim Radiu Żak zmaterializował się koncert toruńsko-wrocławskiego kwartetu Rozwód. Muzycy są w tym roku po premierze albumu “Gold” i poniekąd punktem wyjścia ich występy był ten materiał, ale jednak istotną rolę odgrywa tu również improwizacja. Całe nagranie pełne jest nieokrzesanej energii eksplodującej z elektroakustycznej zawieruchy, jaką przedstawili artyści na łódzkiej scenie. Premiera 30 listopada.

podobne odcinki

17/09/2021

Pasmo gościnne: signing out

06/04/2022

Home by the sea: #28

27/11/2022

Blue Marble: #12 joyride