Świeżynka: #173

13/12/2022
Copy CorpoPiotr Chęciński

Nowy tydzień, nowa Świeżynka! Sprawdzamy co słychać u polskich artystek i artystów oraz zaglądamy do rodzimych wydawnictw i labeli. Przed nami trzy albumy z ostatnich tygodni!

Projekt Królówczana Smuga prowadzony przez biłgorajskiego artystę Adama Piętaka wydaje drugi już album w ramach wytwórni Requiem Records. “Sport Patriotyzm Militaria” to swego rodzaju manifest antywojenny oraz muzyczny pakt o nieagresji. Muzyka czerpiąca garściami zarówno z post-indutrialu, neofolku jak i słowiańskich tradycji ludowych oraz lo-fi, homemade metalu. Autor przeciwstawia się tym materiałem wszelkim zjawiskom i zachowaniom prowadzącym do wojennej katastrofy. Premiera 29 listopada.

Debiutancki album warszawskiej grupy Magowie został wydany przez wydawnictwo Instant Classic. Na płycie zatytułowanej “Zmiana czasu” grają muzycy znani z takich projektów jak chociażby Lounge Ryszards, Wild Books czy Chryste Panie, a całość porusza się po obszarach improwizowanego jazzu, inspirowanego dubem, krautrockiem oraz jego spirytualną odnogą. Premiera 2 grudnia.

Najnowszy album warszawskiego projektu giving head, o którym oficjalnie wiadomo niewiele poza tym, że tworzy muzykę osadzoną gdzieś między ponurym noise rockiem a no wave’em. Na płycie “utwory wybrane i inne” usłyszymy najbardziej piosenkową stronę tego projektu, lawirujac między melodyjnymi, gitarowymi numerami a chropowatym, dźwiękowym eksperymentem. Premiera w labelu enjoy life 30 listopada.

podobne odcinki

19/12/2020

Czerwona Ziemia: #5 – Bardzo Proste Piosenki

16/01/2021

Czerwona Ziemia: #6 – Pod Atlantydą