Świeżynka: #170

22/11/2022
Copy CorpoPiotr Chęciński

Nowy tydzień, nowa Świeżynka! Sprawdzamy co słychać u polskich artystek i artystów oraz zaglądamy do rodzimych wydawnictw i labeli. Przed nami trzy nadchodzące albumy, dwóch z nich posłuchamy przedpremierowo!

Najnowszym wydawnictwem w katalogu niskonakładowej wytwórni Nasze Nagrania z Ługów w województwie łódzkim jest album projekt MIT. Utwory znajdujące się na kasecie pt. “Przybliżenia” powstawały przez ostatnie siedem lat i właśnie teraz zostały wyciągnięte z szuflady i pokazane szerzej całemu światu. Całość osadzona w organicznym ambiencie sprawia wrażenie intymnej ścieżki dźwiękowej do samotnego jesiennego wieczoru. Premiera 16 listopada.

Wytwórnia Gustaff Records przedstawia nowy projekt, tworzony przez muzyków znanych z wielu przedsięwzięć na polskiej scenie. Trio Tuleje tworzą Gosia Zagajewska, Wojtek Kurek i Ksawery Wójciński, a motywem przewodnim ich debiutanckiego albumu “Ciche miejsca” jest muzyka ludowa z okolic Konina. Inspirując się archaicznymi pieśniami, dokładają do tego tropy jazzowe oraz improwizowane, tworząc z dawnej muzyki zupełnie nową jakość. Premiera 18 listopada.

Kompilacja “Nowa Ziemia” to pierwsza z serii składanek wydanych przez kolektyw Lucyna, powstały w sposób naturalny z cyklu imprez klubowych pod tą samą nazwą. Na wydawnictwie znajdują się utwory od kilkunastu młodych artystów z rodzimej sceny elektronicznej, m.in. DJ Duch, szkoda, shjva oraz Lotus Reaction. Artyści eksplorują najróżniejsze muzyczne obszary, od disco, przez kwaśną psychodelię i krautową motorykę, po mroczne techno. Premiera 26 listopada.

podobne odcinki