Świeżynka: #179

31/01/2023
Copy CorpoPiotr Chęciński

Albumy tygodnia w Radio Kapitał! Co tydzień w każdy wtorek w audycji Świeżynka, słuchamy premierowo trzech nowości Wszystko co nowe i świeże w temacie muzyki niezależnej z polskich i zagranicznych wydawnictw.

Powraca duet OPLA tworzony przez perkusistę Huberta Zemlera i gitarzystę Piotra Bukowskiego. Po debiutanckim albumie “Obertasy” z 2019 roku oraz wspólnego projektu z Mikołajem Trzaską i Andrzejem Stasiukiem muzycy przedstawiają nowy materiał zatytułowany “GTI”. Duet kontynuuje eksplorację polskich tańców narodowych, przeprowadzając dekonstrukcję oraz dekompozycję chociażby oberka i innych potrójnych rytmów obecnych w rodzimej muzyce. Album ukaże się 1 lutego nakładem łódzkiej wytwórni Pointless Geometry. A już teraz możecie odsłuchać OPLA przedpremierowo również na kapitałowym soundcloudzie.

Mateusz Rosiński to ważna postać na polskiej scenie niezależnej – od wielu lat działa jako promotor i wydawca w Poznaniu i Gorzowie Wielkopolskim, prowadząc wytwórnię DYM oraz klub Sejf. Jako artysta tworzy również pod aliasem wrong dials i w styczniu, nakładem poznańskiego HISS Collective ukazał się jego najnowszy materiał zatytułowany “Future Tragedies”. Całość została nagrana w grudniu zeszłego roku w trakcie jednej sesji, z użyciem wcześniej przygotowanych pętli taśmowych oraz syntezatorów. Premiera 11 stycznia.

Łukasz Poleszak pod swoim sztandarowym aliasem Wudec eksploruje stworzone przez siebie uniwersum muzyki trippintronicznej, którego nazwa idealnie oddaje charakter tych dźwięków. Na albumie “Missing Pages” znalazły się kompozycje powstałe w ciągu ostatnich trzynastu lat, osadzone w transowej elektronice, pełnej mrocznych tajemnic. Muzyka jest tu niezwykle organiczna, żyje własnym życiem i tworzy plastyczny świat zawieszony w leśno-gotyckiej przestrzeni. Premiera 16 stycznia w labelu Nagrania Somnambuliczne.

 

podobne odcinki