Świeżynka: #141

03/05/2022
Copy CorpoPiotr Chęciński

Nowy tydzień, nowa Świeżynka! Sprawdzamy co słychać u polskich artystek i artystów oraz zaglądamy do rodzimych wydawnictw i labeli. Przed nami trzy albumy, a wśród nich jedna przedpremiera!

Saksofonista Marek Pospieszalski podjął się zadania reinterpretacji dzieł dwunastu słynnych polskich kompozytorów muzyki współczesnej w XX wieku. Kierując ośmioosobowym zespołem powstał dwupłytowy album zbierający wariacje na podstawie utworów m.in. Zygmunta Krauzego, Bogusława Schaeffera czy Zbigniewa Rudzińskiego. Od jazzu, przez zespołowe improwizacje, po elektroakustyczne eksperymenty. Premiera miała miejsce 29 marca.

Druga część muzyki inspirowanej starymi ścieżkami dźwiękowymi do filmów science-fiction, stworzona przez artystę dźwiękowego i graficznego Jędrzeja Siwka. “More Music for Sci-Fi Movies” to cztery utwory kontynuujące zeszłoroczny świetnie przyjęty album zatytułowany po prostu “Music for Sci-Fi Movies”, kreujące niesamowity retro-futurystyczny klimat. Premiera materiału miała miejsce 20 kwietnia. Jędrzej prowadzi w Radiu Kapitał audycję “Analogue Meditations”.

Najnowsza kaseta w katalogu warszawskiej wytwórni Laral Tapes. Producent PortLoko jest znany już z wcześniejszych składankowych wydawnictw tego labelu, teraz ukazuje się jego debiutancki album, który konsekwentnie kontynuuje wizję artystyczną Laral Tapes. Na “Litoral” znajdziemy sześć utworów, eksplorujących rózne zakamarki deep house’u, zarówno od introwertycznej jak i bardziej słonecznej strony. Premiera kasety 4 maja.

podobne odcinki

03/06/2022

Jazgot Fal: #59 / GÓWNO/NAGROBKI/HATTI VATTI/TRUPA TRUPA