Świeżynka: #153

26/07/2022
Copy CorpoPiotr Chęciński

Nowy tydzień, nowa Świeżynka! Sprawdzamy co słychać u polskich artystek i artystów oraz zaglądamy do rodzimych wydawnictw i labeli. Przed nami trzy albumy, w tym jedna przedpremiera.

Przedpremierowy odsłuch albumu wydanego przez etnomuzykologiczny label 1000Hz w ramach serii Sacral Grooves, poświęconej muzyce wykonywanej w celach sakralnych, religijnych i duchowych. Płyta zatytułowana “Viyezgo” zawiera nagrania bębniarskiego zespołu prowadzonego przez Amaliyę Kabilę, jedną z czołowych kapłanek kultu Vimbuza w Malawi. Dźwiękowo rzecz absolutnie unikatowa, premiera 1 sierpnia.

Najnowsza kaseta w katalogu wytwórni Superkasety to album producenta fopa. “Radio Lato” to duchologiczna, skąpana w nadwiślańskim słońcu niby-audycja radiowa, pełna lekkiego i letniego deep house’u, połamanego jungle, dusznego dubu oraz dialogów wyjętych żywcem z rozgłośni radiowej. Wiele w tym materiale post-wakacyjnej nostalgii, która co roku nas koniec końców dopada. Premiera 6 lipca.

Nowy materiał przygotowany przez młodego producenta Kubę Prusa, wydanego pod pseudonimem kuba pruz. Album “muzyka dla ludzi” jest niejako kontynuacją debiutanckiej EP-ki “cheepax” z zeszłego roku, eksplorując wiele elektronicznych tropów począwszy od najntisowego IDM, przez wściekły drum n bass, aż po współczesne post-klubowo-glitchowe eksperymenty. Album ukazał się 29 czerwca nakładem poznańskiego labelu Wielu.

podobne odcinki

28/10/2023

Antenna Non Grata: #32 Poezja dźwiękowa i co dalej (Kanada)

23/05/2021

Enjoy Life: Miraż – Honour thy error as hidden intention