30 lat polskiej sceny techno w Radiu Kapitał

Krysia Kaleniewicz i Łukasz ZatorskiDominika Palecznadaisy cutterJędrzej zerozeroELIAgata Kneć

Zapraszamy na cykl autorskich audycji i miksów didżejskich poświęconych książce, o której zrobiło się głośno na długo jeszcze przed jej wydaniem – “30 lat polskiej sceny techno” (wyd. Krytyka Polityczna).

Tak jak autorzy Radosław Tereszczuk, Łukasz Krajewski i Artur Wojtczak stanęli przed niełatwym zadaniem uchwycenia w jednym wydawnictwie trzech dekad rozwoju polskiej sceny klubowej, tak równie sporym wyzwaniem będzie zmierzenie się autorów i autorek stałych audycji w Radiu Kapitał z tą ponad siedmiusetstronicową antologią. Jak ugryźć tak obszerny i bogaty w szczegóły temat? Jak czytać historię złożoną z tak wielu osobistych perspektyw? Dokładamy głos do trwającej od dłuższego czasu dyskusji na temat tego kontrowersyjnego, jak i już kultowego tytułu.

KONKURS

Całej akcji towarzyszy również konkurs na playlistę odwołującą się do tematów podejmowanych w książce. Zasady konkursu są proste: zapraszamy słuchaczy i słuchaczki do nadsyłania (do 18 lutego włącznie) swoich propozycji playlist na adres kontakt@radiokapital.pl. Spośród nadesłanych zgłoszeń Jury konkursu w składzie Eliza Krakówka, Adam Jankowski oraz Adrian Jagieliński wybierze 3 playlisty.

Nagrodą w konkursie jest drukowany egzemplarz książki “30 lat polskiej sceny techno” oraz emisja playlisty w formie DJ-setu na antenie Radia Kapitał. Playlisty zostaną zmiksowane przez duet Luksja Sound.

Zapraszamy do lektury regulaminu konkursowego.

Powodzenia!„30 lat polskiej sceny techno” to pierwsza antologia sceny techno i muzyki elektronicznej w Polsce. Unikatowa pozycja dokumentująca trzy dekady rozwoju kultury, która w weekendy zapełnia kluby w całym kraju.
Każdy, kto choć raz uległ hipnotyzującej sile rave’u, znajdzie tu coś dla siebie. To właśnie rave wziął zresztą za swoje credo PLUR: Peace, Love, Unity, Respect (Pokój, Miłość, Jedność, Szacunek). Choć klimat panujący w Polsce bywał ponury, w klubach uczono się, co w praktyce znaczą wspólnota i ideały równości. I żeby nie przesadzać z dragami.

Antologia łączy perspektywę historyczną – daty, miejsca, imiona i biografie – z indywidualnym doświadczeniem zaproszonych na napisania tekstów autorów: didżejów, producentów i wielbicieli sceny. Całość okraszona jest niepublikowanymi dotąd fotografiami z prywatnych archiwów.

„30 lat polskiej sceny techno” obejmuje szerokie spektrum gatunków mniej i bardziej tanecznej muzyki elektronicznej – techno, trance, rave, dubstep, hardtek, house, drum’n’bass i tak dalej. Kompleksowo prezentuje narodziny i rozwój sceny w Polsce od 1989 roku aż do dzisiaj. Uwzględnia muzykę i clubbing w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu i Łodzi oraz tylko z pozoru mniejszych ośrodkach, jak Płock czy Szczecin, a także imprezy na plażach i w leśnych ostępach.

odcinki (8)


28/02/2021

30 lat polskiej sceny techno w Radiu Kapitał: Urszula Szuler / Luksja Sound Mix

27/02/2021

30 lat polskiej sceny techno w Radiu Kapitał: Kamil Kuczyński / Luksja Sound Mix

26/02/2021

30 lat polskiej sceny techno w Radiu Kapitał: Michał Sobczyk / Luksja Sound Mix

21/02/2020

30 lat polskiej sceny techno w Radiu Kapitał: jumpy daisy #16

17/02/2020

30 lat polskiej sceny techno w Radiu Kapitał: 00’s VELVET TAKEOVER #58

16/02/2020

30 lat polskiej sceny techno w Radiu Kapitał: Technoranek #21