Do usłyszenia w Radiu Kapitał: #72 BRANKO MATAJA

05/01/2023
Wojtek Zrałek-KossakowskiMichał Mendyk

Od poprzedniej audycji formalnie minął już rok, ale te płyty z zeszłorocznego „podsumowania” jakoś szczególnie się nie zestarzały i nadal są całkiem dobre. Więc z niektórymi spędzimy jeszcze chwil kilka. Zwłaszcza z tymi jakby słuchowiskowymi – czyli tymi, które opowiadają historie. Dziś urodzony w 1923 Branko Mataja.

Mataja opowiadał na gitarze. Głównie o Jugosławii, z której wygnała go druga wojna światowa – przez obóz pracy w Niemczech i obóz dla uchodźców w Wielkiej Brytanii trafił na przedmieścia Los Angeles. Opowiadał niestety głównie sobie – jego wydana w 1973 roku płyta „Traditional and Folk Songs of Yugoslavia” nie została ani zauważona, ani usłyszana. A szkoda, bo była to płyta nie tylko piękna, ale też bardzo nowatorska. Mataja robił na gitarze Frippa przed Frippem a w studiu Eno przed Eno. Studio, efekty i gitary zrobił sobie sam. Nie tylko sobie – gitary robił też m. in. dla Johnny’ego Casha. Ale swoją muzykę robił i nagrywał, jak się okazało, dla siebie. Zmarł w roku 2000 jako muzyk nieznany.

Na szczęście ta „nieznaność” to już przeszłość. W roku 2022 wytwórnia Numero Group trochę przypadkiem odnalezione (w komisie płytowym!) nagrania Matai wydała jako płytę pod tytułem „Over Fields and Mountains”. Posłuchamy jej w całości – w pierwszej części audycji. Część druga to fragmenty wspomnianej płyty „Traditional and Folk Songs of Yugoslavia”.

Na koniec: bonus. Nagranie z płyty CDR kupionej przeze mnie na Starym Bazarze w Skopje w 2015 roku. Poprosiłem o „coś stąd”. Dostałem ten CDR, sprzedawca nie wiedział, co na nim jest, ale zapewniał, że „it is local and very beautiful”. Miał rację. A ja nadal nie wiem, co to – choć piękne.

Do usłyszenia w Radiu Kapitał.

traklista
  • Branko Mataja:
  • Da Smo Se Ranije Sreli, Tesko Mi Je Zaboravit Tebe, Tebi Majko Misli Lete, Susti Bagrem Beli, Hteo Bi Te Zaboraviti, Sreo Sam Te, Tamo Daleko, Cija Li Je Livada, Kafu Mi Draga Ispeci, Kad Ja Podoh Na Bembasu, Duboko Je More, Zapletnicki Cacak, Tuzna Je Nedelja, U Proletnje Jutro, Uzicko Kolo, Sumadijo Sumovita, Kolo
  • Unknown Artist - CDR ze Starego Bazaru w Skopje
podobne odcinki

18/02/2023

Brokat emigracji: #25 – Step into light

11/04/2023

Świeżynka: #189: Albumy tygodnia Radio Kapitał