Do usłyszenia w Radiu Kapitał: #73 | NO TONGUES – LES VOIES DU MONDE

19/01/2023
Wojtek Zrałek-KossakowskiMichał Mendyk

Żeby posłuchać kolejnej płyty z roku 2022, musimy najpierw posłuchać płyt z lat 2018 i 2022. Bo w tych właśnie latach kolejne znakomite albumy wydawała francuska grupa No Tongues – i wszystkie one ciekawie z siebie wynikają i intrygująco po sobie następują. Zaczynamy więc od „Les Voies du Monde”.

Francuskie „les voies” znaczy „ścieżki” i brzmi tak samo jak „les voix” – głosy. Ta urocza dość gra słów dobrze oddaje charakter debiutu (i nie tylko debiutu) No Tongues. Oto bowiem niby jazzowy kwartet (Matthieu Prual – saksofony i klarnet basowy, Alan Regardin – trąbka/kornet, Ronan Courty i Ronan Prual – kontrabasy) sięga po zawierającą nagrania z lat 1929-1995 płytę „Les voix du monde, une anthologie des expressions vocales”. Pochodzące z niej rejestracje ludzkich głosów bardzo różnych tradycji i kultur (śpiew Innuitek, szamana Selk’nam z Ziemi Ognistej, chórów wywołujących duchy) przełożyli na (free)jazzowe instrumentarium. Zrobili to oryginalnie, ale jednocześnie czule i z dużym szacunkiem – dzięki czemu powstało naprawdę ciekawe muzyczne słuchowisko na wiele głosów i ścieżek.

Podczas swoich koncertów No Tongues prezentowali też oryginalne nagrania z „Les voix du monde, une anthologie des expressions vocales”, posłuchajcie więc i Wy. Warto.

Bonus track: fragment pochodzącego z płyty „Les Voies du Monde” utworu „Inuit Suite” wykonany na żywo na festiwalu Like a Jazz Machine w Dudelange w Luksemburgu.

traklista
  • No Toungues, „Les Voies du Monde” (2018):
  • Fernand, Inuit Suit, La voie des esprits, Chant dit, Mamm gozh, A.K.A., Monsieur Freeze, La voix de la mort rugissante, Pisini’a.
  • No Tongues, „Live au Like a Jazz Machine à Dudelange (Luxembourg, 2019)”:
  • Inuit Suit
podobne odcinki

24/09/2019

Przestać jęczeć, przysnąć i umrzeć: #3