Ile właściwie było wielkich artystek?: #12 / Niewska i Leser czyli Woźna

18/03/2022

Olga Niewska przybyła do krakowskiej ASP jeszcze przed oficjalnym przyjęciem kobiet do artystycznej uczelni. Studiowała rzeźbę u Konstantego Laszczki przez trzy lata, potem przeniosła się do Warszawy, by tam kontynuować swoją karierę artystyczną. Rzeźbiła portrety znanych osobistości. Do portretu pozował jej m.in. Józef Piłsudski. Zmarła przedwcześnie, w wyniku komplikacji po operacji wyrostka robaczkowego, mając 45 lat. Jest jedną z najbardziej znanych artystek spośród grona pierwszych studentek krakowskiej ASP. Druga ze studentek Bala Leser to również rzeźbiarka, która podobnie jak Niewska, zwłaszcza po drugiej wojnie światowej stała się znaną w swoim czasie artystką. Ze względu na swoje żydowskie pochodzenie była zmuszona zmienić tożsamość. Przyjęła nowe imię i nazwisko: Zofia Woźna. A w dacie jej urodzin było 14-naście lat różnicy. Do końca życia ukrywała swoją prawdziwą tożsamość, ze strachu, że koszmar wojny i nagonka na Żydów może w każdej chwili powrócić.

Na zdjęciu Olga Niewska. Fotografia pochodzi z Wikimedia Commons, a trafiła tam z Cyfrowego Muzeum Narodowego w Warszawie.

podobne odcinki

01/02/2022

Let’s talk about sex: U położnej

07/01/2022

Ile właściwie było wielkich artystek?: #7 / Helena Loria i Irena Borzęcka

22/09/2022

Wszystkie czapki Dobrodzieja: #30

© 2025 Radio Kapitał

P odtwarzanie / pauza

S zobacz odcinek

Z zamknij player

PanDymińska na falach: impro z Edwardem Sielickim Edward Sielicki - elektronika Łucja Chyrzyńska - flety Bartłomiej Sutt - perkusja i elektronika rejestracja: Edward Sielicki Słuchamy tym razem nagrań audio PanDymińskiej sceny. Prof. UMFC, Edward Sielicki jest ważną częścią małej eksperymentalnej przestrzeni PanDymińskiej, zaprasza wyszukanych, wybitnych improwizatorów, z którymi improwizuje. Jak sam mówi, improwizowanie to seria przypadków, które pięknie układają się w kompozycję.

Strona używa plików cookies.