COŚ SIĘ DZIEJE ??!: Do Wschodu. Nocne sąsiadów rozmowy.

13/07/2022

Gościną łódzkiej odnóżki Radio Kapitał będzie Natalia Królikowska z Biblioteki Wolność. Wszystko z okazji wydarzenia, które już w ten weekend (14-16.07) w Łodzi! „Do Wschodu. Nocne sąsiadów rozmowy” to 3-dniowy festiwal, integrujący polskich literatów z przyjaciółmi ze wschodu – pisarzami ukraińskimi. Natalia opowiada o idei przyświecającej „Do wschodu” oraz o zaproszonych gościnach i gościach m.in: Oksana Zabużko, Krystyna Kurczab-Redlich, Sofija Andruchowycz, Natalii Śniadanko czy Ziemowicie Szczerku. W audycji usłyszymy również ukraińską muzykę (min. Svitlanę Nianio i Heinali), będzie to przedsmak piątkowego  Do Wschodu afterparty w łódzkiej Ignorantce, gdzie zagra Heliotrope.

Do Wschodu. Nocne sąsiadów rozmowy
W wyniku wojny w Ukrainie do Polski przybyła duża grupa uchodźców, z czego większość trafiła do dużych ośrodków miejskich, takich jak Łódź. Lokalne instytucje kultury natychmiast zareagowały na sytuację, rozszerzając swoją ofertę o działania, skierowane w szczególności do dzieci i młodzieży. Istnieje potrzeba rozszerzania tych działań o kolejne grupy, przede wszystkim osoby dorosłe. Prezentowany projekt byłby do tego odpowiednim narzędziem.
„Do Wschodu. Nocne sąsiadów rozmowy” to 3-dniowy festiwal, odbywający się na początku lata – wtedy, kiedy dni są najdłuższe, a noce najkrótsze i do wschodu prowadzi najkrótsza droga. Na festiwal składają się spotkania autorskie z pisarzami i pisarkami ukraińskimi, prowadzone przez polskich pisarzy i intelektualistów, którym szczególnie bliska jest kultura naszych wschodnich sąsiadów.
podobne odcinki

23/06/2022

COŚ SIĘ DZIEJE ??!: kącik kocyk

24/09/2023

Eksperymentalna Audycja Literacka: #36 / Inhis Tenement