Do usłyszenia w Radiu Kapitał: #80 | GEORGES PEREC – HÖRSPIELE – DER KARTOFFELKESSEL

27/04/2023
Wojtek Zrałek-KossakowskiMichał Mendyk

Jako się rzekło, prezentowany w poprzedniej audycji „Konzertstück” był ostatnim słuchowiskiem zrealizowanym przez Pereca i rozgłośnię Saarländischen Rundfunk. Ale rzekło się też, że nie do końca.„Der Kartoffelkessel” został wyemitowany w 1987 roku, czyli 5 lat po śmierci Pereca. Reżyserii podjął się współpracujący przy każdym dotychczasowym perecowskim słuchowisku Wolfgang Schenck – reżyser i aktor (grający w licznych filmach Rainera Wernera Fassbindera).

Niemiecki „Der Kartoffelkessel” to francuski „La Poche Parmentier” i polski „Schowek Parmentier”. Dramat Pereca opublikowany w zbiorze „Teatr I”. W wydanej przez krakowskie wydawnictwo Lokator książce czytamy: tekst „przypomina poniekąd szalony projekt słynnych kopistów Bouvarda i Pécucheta, cytujących wszystko, co wpada im w ręce, tworzących dzieło z potrzeby przepisywania swoich ulubionych książek. Perec czyni podobnie, składając sztukę z dziesiątek cytatów sztuk teatralnych i elementów teatralnych konwencji, by stworzyć rozprawę o granicach między fikcją a rzeczywistością, życiem a grą, naśladowaniem rzeczywistości a jej nieustannym kreowaniem. Na domiar tego najbardziej zdefiniowanym bohaterem dramatu jest ziemniak, który raz jest po prostu obierany, jedzony i gloryfikowany, innym razem prowokuje do postawienia sobie najbardziej egzystencjonalnych pytań: Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?”.

W dzisiejszej audycji usłyszymy pierwszą część „Der Kartoffelkessel”. Ciąg dalszy w audycji następnej – razem z ostatnim słuchowiska Pereca. Które jednocześnie było Pereca słuchowiskiem pierwszym…

Do usłyszenia w Radiu Kapitał.

traklista
  • Georges Perec - „Der Kartoffelkessel” (1987)
podobne odcinki

19/09/2021

Mowa domowa: #13 Powrót Haliny

15/09/2022

Do usłyszenia w Radiu Kapitał: #64: BIAŁOSZEWSKI plays CHAMOWO

30/03/2023

Do usłyszenia w Radiu Kapitał: #78 | GEORGES PEREC – HÖRSPIELE – TAGSTIMMEN