Do usłyszenia w Radiu Kapitał: #81 | GEORGES PEREC – HÖRSPIELE – DER TEUFEL IN DER BIBLIOTHEK

11/05/2023
Wojtek Zrałek-KossakowskiMichał Mendyk

Jest rok 1991, Perec nie żyje już od 9 lat. Saarländischen Rundfunk emituje słuchowisko „Der Teufel in der Bibliothek” – ostatni owoc współpracy rozgłośni i pisarza.

Tyle tylko, że to nieprawda.

Georges Perec (autor) i Eugen Helmlé (tłumacz na niemiecki) prace nad „Diabłem” rozpoczęli w roku 1967, zaraz po dogadaniu słuchowiskowej współpracy z Saarländischen Rundfunk. Dość szybko jednak pomysł się zmienił i jako pierwsze powstało legendarne hörspiel „Die Maschine” (emitowaliśmy je na początku poświęconego Perecowi cyklu). Ukończony – po francusku i niemiecku – tekst trafił do szuflady, z której wydostał się dopiero właśnie w roku 1991.

Bohaterem „Diabła” jest młody i obiecujący francuski pisarz. Zostaje zaproszony do radiowego studia, w którym ma być wystawiony jego dramat. Wszystko jednak idzie nie tak: autor czuje się niezrozumiały, reżyser oburzony, prowadzący wszczynają strajk a do studia dzwonią zdenerwowani słuchacze. Wszyscy – poza autorem – są zdania, że pisarz w studiu tylko przeszkadza, on natomiast nie godzi się z tym, jak potraktowano jego tekst. Jak nazywa się ów autor? Georges Perec.

Przed „Der Teufel in der Bibliothek” usłyszymy drugą część prezentowanego w poprzedniej audycji słuchowiska „Der Kartoffelkessel”. Natomiast po „Diable” wróci kolejna porcja francuskich piosenek z tekstami Raymonda Queneau z płyty „Raymond Queneau et Paul Braffort : chansons d’avant l’OuLiPo” (dziś Jacques Fabbri zaśpiewa „La pendule”, „Pauvre type” i „Le repas ridicule”).

Do usłyszenia w Radiu Kapitał.

traklista
  • Georges Perec - „Der Teufel in der Bibliothek”
  • Jacques Fabbri - „La pendule”
  • Jacques Fabbri - „Pauvre type”
  • Jacques Fabbri - „Le repas ridicule”
podobne odcinki

24/11/2022

Do usłyszenia w Radiu Kapitał: #69 | MARCIN STANISZEWSKI i ARTURAS BUMŠTEINAS

29/09/2022

Do usłyszenia w Radiu Kapitał: #65 | BIAŁOSZEWSKI plays WYPRAWY KRZYŻOWE & OSMĘDEUSZE

21/02/2021

Mowa domowa: #6 Głosy w ciemności